Господин Цветков, вие сте ангажиран вече две десетилетия с проблемите на район Искър. Защо се кандидатирате за кмет?
Защото това е моят район, в който съм се обучавал в детска градина и училище. Защото с гражданите от района имаме много общи каузи – спиране на презастрояването, осигуряване на места за всички деца в общински детски ясли и градини, вътрешно квартален електротранспорт свързващ метростанциите с жилищните блокове, изработване на проект за канализация в Бусманци, Абдовица и Димитър Миленков и финансиране на изграждането и, подпомагане на обществените и кварталните съвети и участието им в управлението на района и много други.
Гражданите на района ви познават заради вашата ангажираност към местните проблеми. Но каква е голямата промяна, която вие бихте искали да реализирате в района?
Най-голямата промяна ще бъде, че районният кмет ще поставя и решава проблемите на гражданите, а не както в много случаи до момента – да си решаваме проблемите без участието или въпреки районния кмет.
Мнозина софиянци имат смътна представа за границата на района. Чували са, че в този район са Дружба 1 и Дружба 2, но е възможно други жители на района дори да не знаят, че има избори. Кои са точно кварталите и населените места, от които очаквате подкрепа?
Наистина има пълно затъмнение за предстоящите избори. Те не съществуват за националните електронни медии. Дори и в гугъл почти не може да се открие послание или информация какво и кога предстои. Район Искър обхваща и могат да гласуват за районен кмет жителите на жк Дружба 1 и 2, на Цариградски комплекс, на Гара Искър, кв. Абдовица, кв. Димитър Миленков, Трънска махала и с. Бусманци.
Районната администрация на Искър е на брега на езерото Дружба, което е донякъде уникално за София, дори центърът на Панчарево не е на самото езеро. Мислите ли, че нещо липсва на тази част от района? Какво бихте искали да промените там?
Първото което досега липсва е действия на кмета на района да отчужди четирите частни терени в парка до езерото, а и в парка до 108 СУ и в планирания нов парк Таралежите в Дружба 2. Това е пълно безхаберие да присъстваш на хвърляне на кръста на Богоявление на частен терен, разчитайки че собственика още не смее да си загради с прозрачна ограда имота. В парка до 108 СУ частна собственост е повече от 60% вкл. около 8 дка до спортните площадки са с разрешено застрояване до 6 етажа. Там освен отчуждаване, което е право и задължение на общината по закон, се налага и преговори със собственика – за да се съгласи да не строи там, а на друго подходящо място извън междублоковите пространства, а този терен да дари на общината за възстановяване на целостта на парка. Бехаберието в този парк води до невъзможност да се възстанови и поддържа осветление, алеи, пейки, дървета, а поседените от нас гражданите биват изваждани от частния собственик с думите – когато го отчуждите и стане общинско – тогава си ги садете. Паркът до езерото е привлекателно и уникално място и в района и в столицата, но ние искаме и ще направим такива красиви места за отдих и в парка до 108 СУ и в парк Таралежите и в поречието около река Искър до м. Врана и в парка новата гора на София между Искър, Абдовица и Бусманци. Тези паркове имат потенциала да бъдат дори още по-търсени и предпочитани.
И през двете Дружби минава метро, но това достатъчно ли е за свързването на района с центъра и останалата част на София? Мислите ли, че има нужда от промяна и в транспортните схеми?
Не e достатъчно, защото по-голяма част от блоковете в жк Дружба 2, а и от жк Дружба 1 са доста отдалечени от съществуващите в момента метростанции. Голямата дистанция ги прави недостъпни пешеходно, а и липсата на бърз, удобен и евтин довеждащ градски транспорт принуждава много от хората да предпочитат личния си автомобил за пътуване до някой друг квартал, а и до центъра. Отделво поради разположението си в по-ниска част и около река Искър, сме свидетели и на по-чести мъгли и дни с повишени нива на финни прахови частици и замърсяване на въздуха. За да преодолеем тези проблеми заедно с представители на Електротранспорт ЕАД имаме проект за вътрешноквартален дъгов електротранспорт, използващ трасетата на тролеи 4 и 11 и свързващ блоковете с метростанциите. Има идея и за продължаване на лъча след Окръжна болница в посока Цариградски комплекс и жк Дружба 2. Има нужда и от промяна на транспортните схеми вкл. и искане на много граждани за повече спирки на автобус 304.
В София има успешни районни кметове като този на Изгрев, но има и такива, чиито райони се развиват въпреки усилията им, както в Оборище. Какъв ще е вашият подход, за да бъдете от първата група?
Смятам като кмета на Изгрев в кратък срок да се справя с недостига на места в общински детски ясли и градини. Убеден съм че с подкрепата на районен кмет действията за решаване на многото проблеми на гражданите от района ще бъде по-бързо и по-успешно.
Как искате да изглежда район Искър след 10 години?
Да бъде със запазени от презастрояване паркове, зелени площи и междублокови пространства. С място за всяко дете в общинските детски ясли и градини в района. С вътрешноквартален електро транспорт свързващ метростанциите с жилищните блокове. С достатъчно работещи места в производства добавящи стойност, пазещи природата и изплащащи достойни заплати на работещите. С канализация и в с. Бусманци, кв. Абдовица и кв. Димитър Миленков, която ще спаси хората от месечни такси за изпомване на септичните ями. С работещ механизъм за информиране на гражданите и отчитане на вижданията им как да се управлява района и по кои приоритети да се разходват общинските средства.
Ще бъде трудно да спечелите на първи тур. Кого очаквате да срещнете на балотажа и ще търсилите ли допълнителна подкрепа между двата тура?
Да, вероятно няма да има избран кмет на първия тур. Много от гражданите са обезверени, отдалечени от политиката и от обществените въпроси. А гласувалите на първи тур ще имат най-различни предпочитания. Гражданите ще решат с кого се отива на балотаж. С когото и да отида ще търся подкрепа от гражданите, които искат реална ангажираност на своя кмет с каузите им за по-уютен и по-добър район Искър.
Защо жителите на район Искър трябва да гласуват на този частичен избор?
За да определят кой кандидат ще ги представлява най-добре като районен кмет и за да имат пълното право да изискват от избраника си работа за решаване на проблемите им в район Искър.