Другарю Балев, какво става в БСП. Има ли преврат? Текат тежки словесни престрелки по медиите между настоящото и бившето ръководство. Говори се и за тежка съдебна сага. Къде е истината?
В БСП след изборите се случи нещо за трети път, а именно Корнелия Нинова се направи, че поема отговорност за трети път след петия или десети още по-катастрофален изборен провал, вече не и ги броя. Новината е, че за първи път тази оставка беше наистина приета и съгласно процедурата в устава беше избран един от заместниците, който да води партията до и по време на пълния отчетно-изборен цикъл.
Но госпожа Нинова оспорва това решение. Не трябва ли конгрес да констатира тази и оставка?
Ще опитам да го обясня накратко. Член 17 от действащия устав разглежда хипотезите, при които се прекратяват предсрочно правомощията на председателя. В алинея 1 точка, 1 пише, че това става при искане на председателя, което означава при оставка. В алинея 2 се казва, че при такова предсрочно прекратяване Националният съвет избира заместник председател, който изпълнява функциите на председател. Нищо не пише за свикване на конгрес.
Тънкият момент тук е, че конгресът също може да прекрати правомощията след промени в устава по алинея 1 точка 3. Само към тази точка от алинеята има отношение записът на член 31, алинея 13, точка 7, че конгресът констатира прекратяването на правомощията.
Тълкуването, което прилагат някои другари е абсурдно. Пак в член 17 пише, че мандатът на председателя се прекратява при смърт. Нали разбирате колко е нелепо да свиквате заседание на конгрес, който да констатира, че един човек е починал.
Два пъти се свикваше конгрес след фалшивите оставки на Нинова и се измисляха всякакви еквилибристики включително абсурдното решение, че конгресът не констатира оставката. Представете си, че председател почине и конгресът откаже да констатира, че е умрял. Какво следва? Може би възкресение?
И все пак регистрацията на промяната се оспорва в съда.
Проблемът с актуалното състояние на партията е много по-дълбок и очевидно свързан не само със системните нарушения на устава докато Нинова беше председател. На няколко поредни избора ние се регистрираме за участие с имената и ЕГН-ата на хора, които Нинова изключи, както и на такива, които отдавна са подали оставка от Националния съвет. Причината за това е същата – Нинова, бидейки и юрист, не успя да промени актуалното състояние на партията. Чест им прави на тези другари, че не атакуваха регистрацията на партията по съдебен ред, което можеше да извади БСП от участие в изборите.
Уставът, който беше набързо писан и приет през 2017 година е недомислен, създава възможности за нееднозначно тълкуване и е добър само в тези части, които буквално са преписани от предния устав, приет 2008 година. Със сигурност трябва да мислим дали сериозно да кърпим този устав или да го отменим и да се опитаме промените, които той предвижда да се направят като поправки на предишния устав от 2008 година. Може да се напише и изцяло нов устав, но не и за 2 – 3 месеца.
Но това не може да се случи преди изборите, а вашите другари твърдят, че Нинова ще е тази, която ще подписва листите.
Трима действащи депутати Свиленски, Ченчев и Проданаов, които са готови на всичко, за да останат депутати, обикалят медиите и обясняват как едва ли не Нинова може да подписва, каквито си иска листи. Те бъркат желаното с възможното. Факт е, че Нинова последните 4 години управляваше сякаш от името на подписа си, игнорирайки всички колективни органи на партията. Но тя го правеше, защото все пак някакво мнозинство в Националния съвет я подкрепяше. Това вече не е така. Националният съвет на БСП е един от четирите национални органа на партията по устав заедно с конгреса, Изпълнителното бюро на Националния съвет и Контролната комисия. Председателят дори и не в оставка не е орган и не взима никакви решения. В устава пише едно към едно, че Националният съвет е ръководен орган на партията.
Нещо повече – в устава пише, че Националният съвет представлява партията във взаимоотношенията и с органите на държавната власт и местното самоуправление. Изрично пише, че Националният съвет приема решения за участие на партията на избори, регистрира партията и определя окончателния състав на листите за национални избори.
Но какво става, ако все пак Нинова остане вписана като представляващ БСП и откаже да подпише документите за тези решения?
Имаме решение на Националния съвет вече за участие в коалиция. Листите ще ги регистрира представляващият коалицията. Може да е Атанас Зафиров или Костадин Паскалев, може да са и двамата. Дори Нинова да попречи на формалната регистрация на БСП в коалицията, тя не може да внесе други листи от името на БСП. Въпросът за субсидията ще бъде решен в коалиционното споразумение. Грозното в случая е, че някои другари обясняват как Нинова срещу подписа си щяла да договаря водачи на листи. Те са се хванали като удавници за тая сламка, говорят даже публично само за тоя и подпис върху листите – няма идеи, няма политика, има само стискане за депутатските заплати на всяка цена.
Все пак не очаквате ли това тяхно поведение да навреди на резултата на БСП на 20 октомври?
Най-вредно би било, ако не дадем ясен знак за промяна и затова, че периодът „Нинова“ в историята на нашата партия е приключил. Разбира се, не отричам правото на Корнелия Нинова през 2028 година да се кандидатира отново за председател на БСП, което право и дава уставът.
Говори се, че тя ще бъде изключена.
Не мисля. Със сигурност има желаещи да я изключат, а още по-сигурно е, че Нинова и няколко човека от близкото и обкръжение работят срещу БСП и има основание за наказания. Но наказанията в БСП са да ги наречем 5 степени като изключването е последната степен и то не се прилага първо по дърварския начин, по който самата Нинова го правеше. Любопитното в случая е, че против изключването са хора изключвани от самата Нинова като например Кирил Добрев. Мнението му като на човек изключван от Нинова звучи много авторитетно. Според другари, които са присъствали на пленума, той е казал: „Жаждата за отмъщение, ражда отмъщение. Насилието ражда насилие…. Или сега прекъсваме веригата или продължаваме спиралата на изключвания“
Може да се каже, че Добрев засега успешно спасява Корнелия Нинова от изключване. Ако обаче тя и още няколко човека продължават да саботират партията, някакви наказания може и да има. Във всички случаи всеки ще бъде поканен на съответното заседание, когато ще се разглежда този въпрос, и ще има възможност да се защити.
Но не мисля, че обструкциите на Нинова и нечии болни депутатски амбиции са най-важното. Трябва да се концентрираме върху политическата алтернатива, която обединената левица ще представи на избирателите на тези избори.
Какво според вас трябва да предложи БСП на избирателите?
БСП трябва да предложи на българските граждани изход от политическата криза и намаляване на напрежението и противопоставянето между политическите сили. Посланията ни от последните 2 месеца са добра основа за това.
Разбира се, важно е поне да започнем промяната на посланията и посоката на тези послания. Нинова 8 години се стараеше да подпомага „дребния и средния бизнес“. В това няма нищо лошо, но една социалистическа партия трябва да постави в центъра хората на наемния труд. Във външнополитически план БСП трябва да бъде партията, която ще изостави агресивната реторика и ще настоява за мир в Украйна и намаляване на напрежението между НАТО и Русия.
С подобни послания БСП може да донесе промяна и изход от патовата ситуация в няколко поредни парламента.