Вероника Делибалтова е завършила Право в СУ „Св. Климент Охридски“, адвокат от Софийската адвокатска колегия. Един от основателите и два мандата председател на Младежкото обединение в БСП
Госпожо Делибалтова, вие сте сред основателите на Младежкото обединение в БСП и два мандата председател на организацията в периода 2014-2018 г. Как ще коментирате младежкото представителство в листите на БСП за предстоящите избори?
Според мен, когато става въпрос за изборни позиции, на първо място е необходим баланс по отношение на експертизата на кандидатите, която абсолютно винаги трябва да е водеща. На следващо място трябва да се търси баланс между различните поколения в партията, защото ще се съгласите, че има теми и политики, по които младите хора много по-лесно могат да формират тези и да отстояват дадена позиция. На трето, но не на последно място за мен е важно политическото израстване в БСП. Често хора, които не са свързани по никакъв начин с историята на БСП или съвсем отскоро са станали членове получават възможност да намерят реализация било като водачи на листи, било като по-предни позиции в някоя листа, било като политически назначения. Едни успяват с активната си работа да получат признание, други след мандат-два прекратяват политическата си кариера, а често и обвързаността си с партията. Това е изключително демотивиращо за голяма част партийни активисти, подчертавам, не само за младите, които макар и с дълъг партиен стаж и експертна работа по различни въпроси, не получават такива възможности. Всичко това е стара дискусия в партията и като дойде време за редене на листи, става популярна. Сред водачите на листи за предстоящите избори има млади хора, но по-изявен представител от средите на Младежкото обединение в БСП е само Петя Михалевска. В повечето от гласуваните от областните и градски съвети листи има много познати за мен имена, което ме радва, показва, че все пак има приемственост и младежите успяват да печелят доверие сред основния партиен актив.
В сравнение с други региони във вашата област Сливен процесът на подреждане на листата мина сякаш най-спокойно и без сътресение и скандали. Какъв знак е това преди кампанията?
Скандали и сътресения винаги е имало, предполагам, че и занапред ще има. Това обаче не се отнася само за нашата партия, просто при нас винаги е най-шумно и най-видимо. Понякога по-трудно се намира баланс, но и редица други фактори допринасят. Мисля, че в такива ситуации ръководството на партията трябва да подпомага оздравителни процеси и да се старае повече за сплотяване на структурата и намиране на справедливо решение по всеки един казус. Надявам се всички сътресения и скандали да утихнат, колкото се може по-бързо, за да се насочи общественото внимание към политическите ни послания и предложения. По отношение на Сливенската партийна организация, мога да кажа, че процесът по номинации мина спокойно, както и подреждането на листата ни, но е имало и прецедент. За първи път номиниран за кандидат за народен представител в нашата област се е предложил сам за определено място и то два пъти.
Какви са вашите очаквания за резултата от парламентарните избори и на тази база какви са възможностите за БСП да участва в следващо коалиционно управление?
Според мен в състава на следващия парламент ще има богата палитра от партии в целия спектър ляво-център-дясно, което би означавало, че избирателите ще имат по-широко политическо представителство. Обикновено в такава ситуация, влиянието на по-големите партии намалява. Накрая всичко зависи от избирателната активност и разпределението на мандатите. За БСП е важно дали ще успеем да станем първа политическа сила. Когато доминираш в резултатите, имаш по-голяма възможност да поставяш условия, в противен случай е обратно. Считам, че в обществото има умора от управлението на ГЕРБ и за тях ще става все по-трудно да запазят водещата си позиция. За нас е важно да определим ясно целите и приоритетите си и как ще ги постигнем. За евентуално участие на БСП в коалиционен кабинет, според мен, е рано да се говори. Иска ми се България да възприеме практиката при коалиционните правителства всички реформи и структурни изменения, икономически и социални политики да бъдат предмет на писмено коалиционно споразумение. Иска ми се и още в тази предизборна кампания да предложим по-различен законодателен подход. За всеки сектор законите да се разглеждат в тяхната съвкупност, когато става въпрос за конкретни реформи и по-значими изменения. Понякога само едно изменение в един закон е способно да предизвика редица казуси, свързани и с други закони и огромно количество противоречива съдебна практика. Като адвокат ежедневно ми се налага да боравя със закони и считам, че по всяко едно направление нормативните актове следва да се допълват и изменят след цялостен правен анализ и оценка на въздействието им. Това се прави и сега, но е твърде формално.
През тази година предстоят президентски избори. Радев и Йотова вече заявиха, че ще се кандидатират. Трябва ли БСП да ги подкрепи и ще получат ли те доверие за втори мандат?
Президентът Румен Радев е може би един от най-интелигентните президенти, които България е имала. Като екип с Илияна Йотова мисля, че се допълват и работят в синхрон. Тя също е изключително подготвен политик. Румен Радев получи подкрепата на БСП, когато почти никой в БСП не предполагаше, че именно с неговата кандидатура можем да участваме в президентските избори през 2016г. Той успя да върне авторитета на президентската институция и мисля, че щом заедно с Илияна Йотова имат желание да се кандидатират за втори мандат, БСП е първата партия, която трябва да ги подкрепи.