Надеджа Мидюрова е завършила Политология и Международни отношения, Магистър по Европейско управление, член на Националния съвет на БСП и на Изпълнителното бюро на Градския съвет на БСП София
– Как ще коментирате датата на изборите 4 април? Като политолог какви са Вашите очаквания за тези избори?
– Смятам, че датата не е лош вариант. Колкото по-рано са изборите, толкова по-добре. Очаквам една доста различна кампания, имайки предвид ситуацията с COVID-19. Ние, от БСП, сме свикнали да имаме основно живия, директен контакт с избирателите – да правим среща и дискусии, но сега това изглежда невъзможно като вариант. Смятам, че следващият парламент ще е доста шарен. Но според мен, управляваща коалиция, без участието на БСП или ГЕРБ, няма да е възможна. Като политолог най-интересен ще е резултатът на партията на Слави Трифонов и обединението около Мая Манолова на тези избори. Прогнозите за тях варират, но те нямат твърд електорат и разчитат на протестен вот и на тези, които традиционно не гласуват. Силно се надявам БСП да успее да акумулира вот извън традиционния си.
– Вие сте член на ИБ на ГС на БСП – София – готова ли е за избори Софийската градска организация?
– Да. В Софийската организация по принцип има много активен партиен живот и това е предпоставка за постоянна готовност за избори, както и трябва да бъде. За добро или за лошо, на парламентарни избори резултатът много зависи от зададения тон от партията на национално ниво. Не е както при местните избори, когато всяка община сама конструира кампанията си. В Градската организация има много, както организационно подготвени хора, така и експерти, които са необходими в Народното събрание. Все пак си оставаме авангардът на БСП.
– БСП в последните седмици оставя впечатлението, че се водят някакви вътрешни борби – консолидирана ли е партията и според Вас важно ли е да бъде единна за изборите?
– Това е процес, който протича от няколко месеца. Аз не съм привърженик на това поведение и смятам, че битките ни трябва да са с политическия опонент, а не вътре, между нас. Гласувах против изключването на Георги Гергов, както и не бях съгласна Иван Иванов да бъде изключен. Не смятам, че в обстановка на предизборна кампания е време за лична вендета. Не подкрепям изключването на другар, още повече без дискусия и „на подпис“. Хипотетично на всеки може да бъде залепен етикета „уронване престижа на партията“ и да бъде изключен. Едва ли сме далеч от момента, в който това ще се случи на някого от подкрепилите тези дистанционни изключвания. В момента има напрежение в БСП и тя не е достатъчно консолидирана. Противоречия винаги е имало, но партията им уникален рефлекс за мобилизация по време на избори. Надявам се, че и този път ще успее. Ако не сме единни, ще загубим спечелени избори, отново. Ще повярвам, че в партията има единство, ако за водачи на листите видя инакомислещи, както през 2017 г. Крум Зарков, Александър Симов, та дори и Георги Свиленски бяха на челни позиции, въпреки че подкрепяха Михаил Миков. Ако Корнелия Нинова предложи хора, които не са от близкия й кръг, а от критикуващите я, ще докаже, че има воля да консолидира партията и следвала някакви принципи.
– Очаквате ли сериозни вътрешнопартийни битки около реденето на листите?
– Да. Винаги ги е имало и сега няма да е по-различно. БСП дълго време се славеше като най-демократичната партия и поради факта, че листите се редят по вишегласие от делегатите в съответния МИР, от които всеки кандидат търси подкрепа. Смятам, че след подреждането на листите напрежението в партията ще утихне.
– Възможно ли е според Вас следващо управление с участието на БСП? С кого може и с кого не може да се коалирате?
– Със сигурност е изключена коалиция с участието на ГЕРБ. А иначе, всеки по-запознат с политическите процеси знае, че всяка партия излиза с програма и платформа на изборите и коалиция е възможна с политически формации, които също я подкрепят. Нека първо видим състава на следващото Народно събрание и тогава ще се има повече яснота, дори чисто математически.
– Като млад човек, който работи с млади хора в БСП и общува с млади хора извън партията какво бихте искали да се промени в БСП и в България през тази и следващите години?
– Трябва да има промяна в БСП. Последните години имаше малко разчупване в тази посока, но младите хора все още не ни припознават като тяхната партия. Аз съм млад човек, който е избрал да остане в България. А съм член на БСП, защото в държавата ни има тежък социален дисбаланс и само лява партия може да предложи политики за преодоляването му. Няма да спра да работя в тази посока. Трябва повече грижа, както за деца, болни и млади, така и за възрастните хора. Буквално проблемите са по цялата верига от раждането до смъртта, за съжаление. Демографската катастрофа няма да се реши с магистрали. Чудесно е да се мисли за икономиката, но има една малка подробност – икономика без хора няма.