С уточнение, че ще подкрепи решението за смяна, депутатът от БСП Крум Зарков определи от трибуната отстраняването на Стефан Янев като грешка, подчертавайки, че смяната му не е добре аргументирана, а последствието за обществената подкрепа, от която правителството много се нуждае, ще са тежки. Изказването на Зарков не беше публикувано в официалната страница на Българската социалистическа партия, като не е тайна, че откакто Зарков обяви, че ще се кандидатира за председател на левицата, върху него е наложено вето от страна на пресцентъра на партията.
Червен Ефир публикува цялото изказване на народния представител от дебатите днес.
Налагало ми се е и преди да застана пред хора, които ценя, пред хора, с които работя, пред хора, на чийто успех се надявам и помагам, за да им кажа, че грешат. Това е болезнена, но необходима позиция, за която няма много кандидати. Такъв е случаят днес, уважаеми г-н министър-председател, когато съм принуден да Ви кажа, че отстраняването на Стефан Янев е грешка.
В такъв момент промяната на министъра на отбраната трябва да бъде много сериозно обмислена и обоснована. Мотивите, които Вие изтъкнахте, според мен са недостатъчни, а последствията за правителството спрямо обществената подкрепа, от която то толкова силно се нуждае, ще са тежки. По двата Ви основни мотива. Казвате, че не може да се води самостоятелна политика, и тук сте прав – предполагам, че визирате разминаването в посланията между министъра и Вас по темата за идване на въоръжени сили на НАТО в България. Но това разминаване, ако приемем, че го е имало, бе преодоляно. Доколкото се разбра Министерският съвет е взел решения, а тук Народното събрание също зае единна позиция. Вие самият обяснихте многократно позицията на България като рамкова държава. Спорът между Вас и министъра на отбраната, ако такъв е имало, бе решен – от този, който трябва да го реши, от Вас и Министерския съвет. Оттук нататък министърът на отбраната трябва да го изпълнява и аз мисля, че той точно това правеше. Разминаване на позициите ще има и с други министри. Такава е конфигурацията на политическата коалиция, в която се намираме. Те са до известна степен разбираеми до приемането на единно решение и недопустими след това. Сега се създава опасен за цялото правителство прецедент. По втория мотив за неупотребата на думата „война“:
Уважаеми дами и господа народни представители, типично е за силно разделените общества, каквото за съжаление е българското, да се търсят определени думи, сакрализирани понятия, които еднозначно да те позиционират в един или друг лагер. Нюансите са нетърпими в такива общества. Обясненията винаги остават нечути в такива общества, още повече, когато се намираме във война. От Освобождението досега русофобство и русофилство периодично избуяват в българския политически живот, и всеки брои своите по думите, които употребява. Цели политически сили с години живеят върху любовта или омразата на своите избиратели спрямо Руската федерация. И сега – русофилите не приемат, че Русия започна война, въпреки очевидния факт. Русофобите не приемат и дори не се замислят, че за военните, за генерала, за човека, който цял живот е изучавал войната и се е готвил за нея, тази дума има различно значение. Военните не обичат да говорят за война, така, както моряците не говорят за корабокрушение. За съжаление и корабокрушения се случват – и войната избухна. И сега най-важното, което трябва на нашата нация, е единство.
Единство се постига между нас с разговори, а между нашите решения и народа – освен с единни позиции, но и с авторитети, които да ги изразяват. И оттук е моята критика – това решение не води до единение, това решение води до още една тема, която ще се обсъжда занапред. Стефан Янев може да има своите критици, всеки ще ги има оттук нататък, но беше и е човек, които е изградил авторитет, и от тези му позиции, които вие отрекохте и рамкирахте, разбраха хората, че това е човек, който обмисля дадени решения; който не се хвърля лековато; който е със самообладание – и това щеше да е важно за тежките решения, които ще имаме да вземаме. Следващият министър, когото нямам честта да познавам, ще е поставен в много трудно положение, тъй като всички негови позиции ще бъдат посрещани от известни страни с подозренията, че той точно заради тях е бил избран и съответно предишният отстранен.
Уважаеми г-н министър-председател,
уважаеми дами и господа народни представители,
Изричайки тези критики, аз имам предвид, че съм част и оставам част от управляващото мнозинство, приел съм споразумение, което трябва да се спазва, член съм на парламентарната група на „БСП за България“ и ще се съобразя и с нейните решения, имам предвид също изявлението на Стефан Янев от вчера и волята на министър-председателя да не работят повече заедно, имам предвид също, че да има правителство за България сега е особено важно и че тази конфигурация за мен е най-добрата, която 47-ия парламент може да излъчи, и затова ще подкрепя решението.
Но моля Ви настоятелно, г-н министър-председател, да се вслушате в критиките, да ги осмислите, и да ги имате предив в следващите си действия.
https://www.facebook.com/eduard831914/videos/1318354815356820