Д-р Тасков, осигурени ли са парите за здраве в бюджетите на НЗОК и Министерство на здравеопазването/МЗ/?
Това е необходимият бюджет, за да функционира нормално здравната система. Политики са всички онези неща, с които да успеем да направим системата по-почтена. Затова коментирах и професията на медицинските сестри и усилията на МОН да я направим защитена професия. Ангажирани сме към тях и към лекарите да остойностим труда, тъй като парадоксът в момента е, че системата на клиничните пътеки и различните лобита широко отвори ножицата на заплащане, а в условията на ковид кризата липсваха инфекционисти, например. Видя се, че структуроопределящи болници с принципал държавата реално са оголени в тези специалности. Смятам, че по този начин ще намалим и доплащането от страна на пациентите.
Относно парите за психиатричната помощ, които не бяха напълно осигурени?
Това е може би най-интелектуалната специалност в медицината и най-пренебрегнатата. Тук няма конфликт на интереси, защото няма клинична пътека, а парите се отделят от бюджета на МЗ. Когато парите не са достатъчно, виждаме какво става в обществото, защото това са най-уязвимите пациенти. Оттам идва и неглижирането на специалността, липсата на специалисти и места в болниците. В болница „Св.Наум” скоро се закри психиатричното отделение. Ето този компромис не бива да го правим.
Говорим, че се намериха допълнително едни 30 млн. лв., нали така?!
Да, прибавени към заделеното до момента, за да стане това, което искаха, а именно от 65лв. на 130лв. да се повиши сумата на леглоден за трето ниво на компетентност. Трябва да се пипнат бюджетите и на държавните психиатрични болници, които повтарям се издържат само с пари от бюджета на МЗ.
В момента захранваме Великобритания с лекари?
Ние захранваме с лекари цяла Европа. Образованието ни е добро, но въпросът е младите лекари да останат да работят тук. Расте страхотно поколение от лекари. Да му дадем възможност да се развива и завършилите да виждат перспектива за семействата си тук. За България е важно да има реформи в здравния сектор, да изместим вектора към профилактика и превенция, за да спасяваме повече хора и да живеем повече. Да не гинем от т.н. „предотвратима смърт” заради недостатъчната социалност на системата. Да не пропусна да отбележа и новата 5 годишна програма за превенция на папилома вируса. Профилактика и превенция – това е мидицината. Не трябва да допускаме тежестта на заболяването да изисква болнично лечение. Искаме рано да хващаме пациентие, в онкологията например, за да има пациентът не само продължителност, но и качество на живот.
Похвалихте се и с биомаркерите, които НЗОК ще заплаща?
В онкологията не всеки можеше да си ги позволи, но това прави лечението индивидуално и е нещо хубаво. Освен това са предвидени средства за защита на малките общински болници. Ще увеличим програмите за допълнително финансиране на тези лечебни заведения от бюджета на МЗ, вкл. и с 9 млн.лв. ще се подпомогнат аптеки в отдалечени места.
Ще запази ли държавата структуроопределящата си роля в здравеопазването?
Държавата трябва да реши дали иска да го направи. Ако ще го прави, следва да мислим за областните и общински болници. Търговският статут на болниците много ни пречи, вкл. и за финансирането на кадрите в тях. Идея на БСП е там, където областните и общинските болници са структуроопределящи, те да нямат търговски статут. Не може да сравняваме хубава частна болница със социалния статут на всяка една от областните болници. В тях спешните отделения освен здравен имат и социален характер. Вижте нивото на неосигурените пациенти. А това са хора, които реално имат нужда от лечение.
Източник: tribune.bg