Отказът на БСП да подкрепи кандидатурата на Силви Кирилов за председател на Народното събрание беше причина да полетят обвинения към партията, че е зависима от Делян Пеевски. Защо не подкрепяте кандидата на ИТН и виждате ли основания за подобни обвинения?
Националният съвет на БСП взе решение с внушително мнозинство за това парламентарната група да излъчи наш кандидат за председател в лицето на доцент Наталия Киселова. Парламентарната група няма как да излезе от рамките на това решение. Не виждам и никаква логика 220 „дясно мислещи депутати“, както самите те се определят да оправдават своята неспособност да изберат председател с 20-те депутати социалисти. Огромното мнозинство в парламента е съставено от хора, които нямат политически различия. Очевидно различията са в някакво „разпределение“ на ресурси.
Но от поведението и изказванията на представителите на БСП и Левицата сякаш остана впечатлението, че има някакви други причини за отказа на БСП да гласува за кандидата на ИТН. Появиха се обяснения, че имате втори кандидат в лицето на Петър Кънев. Това вярно ли е?
Втора кандидатура нямаме. На заседанието на Националния съвет бяха предложени кандидатурите на Наталия Киселова и Петър Кънев. С внушително мнозинство избрахме Киселова. За втора кандидатура и дума не може да става, ако няма ново заседание и ново разглеждане на въпроса. Що се отнася до публичното говорене на представителите на БСП, това е проблем, който настоящото временно ръководство наследи от предишния председател и на този етап не успява да преодолее. Аз не съм склонен да отправям тежки критики към другарите по този въпрос, но са очевидни две неща:
Първо, БСП има спешна нужда от нова медийна политика и от това Националния съвет да избере медиен секретар на партията и това да бъде политическо лице. Би било позитивно да е човек с медиен опит, но е по-важно да е политическо лице. Една от фундаменталните разлики между левите и десните партии не само в България е в това, че вляво би трябвало да се разчита на политически и държавнически обосновани позиции, а не да се следва практиката вдясно – някакви ПР-и, които често не са партийни членове и нямат общо с идеологията на партията да пишат разни опорки, за да може в стил „Бойко Борисов“ да се ръсят някакви глупости, същият ден да се казва точно обратното, но специфичната „аудитория“ на тези послания да се радва на тяхната „оригиналност“.
Второ, всички представители на БСП и лявото обединение, които се развяват по телевизии и други медии, трябва редовно да минават съответните обучения, за този тип комуникация. Това е задължително за всеки професионален политик, независимо дали е нов или има десетилетен опит.
Правилно ли разбирам, че за вас проблемът е по-скоро комуникационен, а не политически?
Вижте, не твърдя, че всичко при нас е идеално, няма и как да бъде след като сме докарани до позицията да бъдем пета политическа сила. От голямо значение е и това, че ние сме в разгара на отчетно-изборна кампания, но очевидно няма да имаме възможност да я проведем в по-спокойна политическа среда. Политическата криза не ни дава възможност грубо казано да се занимаваме само със себе си. Това налага да вземем определени оперативни решения, както за ускоряване и приключване на кампанията и избора на ново ръководство, така и за подобряване работата на Националния съвет и Изпълнителното бюро през този период до избора на ново ръководство.
Но очевидно в тази ситуация и с това временно ръководство ще трябва да вземете решение дали БСП да участва във властта. Кога очаквате да имате избран нов председател на пряк избор и ново ръководство на нов конгрес?
Това са два отделни въпроса. По отношение участието на БСП във властта бих казал, че очевидно нямаме нужното доверие на избирателите, за да претендираме за такова участие. Ако влезе в такова управление, БСП ще легитимира дясна политика, на десни правителства, реализирана от администрация, съставена изцяло от „дясно мислещи“ активисти на наши традиционни политически опоненти. Сигурно има другари, които се надяват, че е възможно нещо друго, но тези надежди са неоправдани. Пак казвам, в парламента има 220 представители на десницата. Очевидно те имат мандат да водят дясна политика.
Що се отнася до избора на ново ръководство, по сега действащия устав и правилата за пряк избор, самият избор и конгреса могат да се случат най-рано в началото на април. Това не е някаква велика тайна затова има хронограма, която е публично достъпна на сайта на БСП и всеки може да провери сроковете там. Решение на Националния съвет вероятно може да ускори процеса, но само частично. Трябва на заседание на Националния съвет да обсъдим възможните решение предвид вероятността да се стигне до нови предсрочни избори, които отново да прекъснат цикъла.
Явно скоро няма да имате ново ръководство, но все пак в тази ситуация не е ли по-добре и за БСП да участва в правителство? Не искате да участвате в санитарния кордон?
Преди около година същите хора в услуга на Пеевски направиха санитарен кордон около основния му политически опонент – президента Румен Радев. Те избраха Пеевски пред Радев. Това е ценностният и цивилизационният им избор. Ако са искрени, че сега искат кордон около Пеевски, първо трябва да се извинят за промените в конституцията и след това да инициират тяхната отмяна. Санитарният кордон около Пеевски може да бъде само конституционно мнозинство, което да върне старите текстове за служебното правителство. Те едва ли ще го направя и в тази ситуация само конституционният съд може със свое решение да ни върне към политическата нормалност и към много по-добре разписаните оригинални текстове на конституцията.
Не може ППДБ след като имаха министри на Пеевски в ключови министерства в тяхното правителство сега да се опитват да заемат някаква високоморална позиция. Основната причина за настоящата политическа криза не е в това, че някакви „реформатори“ искат да променят статуквото, но статуквото им пречи. Те просто искат други олигарси да заемат позициите на Пеевски, както това беше в първия мандат на Борисов, когато министри като Росен Плевнелиев и Трайчо Трайков обслужваха други олигархични интереси. Това е алтернативата, която се предлага за правителството, за съдебната система и за регулаторите. Затова и хората не виждат алтернатива и не може да се акумулира енергия за промяна.
Българският политически елит има същият проблем като националният отбор по футбол. В България политици и футболисти не стават хора, които имат качества и талант, а такива, зад които стои някакъв икономически ресурс. Делян Пеевски е само върха на айсберга. Както политиците, така и футболистите са нефелни, тъй като е нефелен икономическият ни елит. Кризата, която преживяваме, е породена от неговата неспособност, както се пее в една песен „да вдигне левъла“.