Автор: Асен Димитров, бивш член на БСП
Какво ще се случи с БСП на предстоящите избори?
Вместо общественото внимание да бъде насочено към кампанията за номинация на кандидати за кметове и общински съветници, фокусът е върху ново разделение и масово напускане на БСП. Всичко случващо се е поредна фаза от ликвидацията на БСП.
Каква е хронологията?
Първия си мандат Нинова стартира инерционно, с едни добри показатели благодарение на завареното състояние на партията. Изборът на президент, номиниран от БСП и парламентарна група с 80 народни представители, на проведените избори непосредствено след встъпването на Нинова в длъжността Председател на НС на БСП, бяха израз на статута на БСП, като една от двете най-влиятелни политически сили. Само месеци след като пое ръководството и отчете позитивити от президентските и парламентарните избори Нинова започна преустройството на управленския модел на партията. От партия с водеща роля на колективните органи, БСП се превърна в лидерска партия с поредица организационни мерки, промени в устава и чистки на знакови партийни фигури. След началото на втория мандат, получен чрез така наречения пряк избор, Нинова постепенно се освободи от всички, които имаха принос за преизбирането й. Обгради се с хора непритежаващи качества за високите позиции, на които бяха поставени, както и с напълно външни за БСП лица. „
Първият голям трус се случи със съставянето на листата за евродепутатите през 2019г. Нинова наложи Елена Йончева, за да провокира конфликт и да отстрани кандидатурата на Сергей Станишев не само като водач, но и изобщо като кандидат за евро-депутат. С машинация, в листата беше набутан напълно чуждия на БСП началник на кабинета на Румен Радев. Така започна поредицата от брутални кадрови подмени. На Позитано започнаха да властват фигури като Калоян Методиев, а листите на БСП за народни представители се запълниха с Явор Божанковци. Резултатите получени на поредицата проведени парламентарни избори са точно отражение на етапите на деградацията на БСП, с каскадното намаляване на броя на депутатите и постигането на рекорда от 8 избирателни района без нито един мандат. Ръководният екип на БСП провел изборите за 48 и 49 Народно събрание е без промяна.
Най-голяма е отговорността на прочулия се в последните дни, покрай подмяната в състава и подредбата на листи за общински съветници и кандидатури на кметове за предстоящите местни избори Борислав Гуцанов. Той съчетава длъжността зам.-председател по организационните въпроси и ръководител на националния предизборен щаб.
Кой и защо провокира броени дни преди изборите тази нова вълна от разпад в структурите?
Традиционно кампанията за номинациите и общинските конференции, както и националният съвет за утвърждаване на кандидатурите завършва преди събора на Бузлуджа. Тази година, поради „стратегически причини“, Нинова отложи процедурата за септември. Без значение от взетите от общинските структури решения, наложените от висшето ръководство промени ще бъдат окончателни, поради изтичащите крайни срокове за регистрация! Общинските структури нямат технологично време за обжалване, но се оказва, че имат достатъчно време за протестни реакции, които са в широкия спектър: от саботаж до напускане на БСП. Напусканията вече са факт. Поединично и на цели структури. Размерът на саботирането на гласуването ще се установи в деня на изборите.
Колко голяма ще е щетата от провала на БСП на тези избори?
Съвсем несъществена. БСП вече не е дори в тройката на влиятелните политически сили в общините. Няма никакви шансове за добри резултати в столицата и големите областни градове освен в Русе и Перник. В Русе настоящият кмет има вероятност да запази позицията си, но той ще разчита и на подкрепата на Радев. Перник, дори сегашния кмет да получи втори мандат, той напусна БСП, като част от поредна вълна отлюспени и няма да се числи като успех на Нинова. По-скоро подкрепа ще получи от Бойко Борисов, с когото взаимодействаха изключително добре при пернишката водна криза.
Добри шансове за преизбиране имат настоящите кметове на Самоков и Троян, заради изключително успешната си работа, с което представителството на БСП в по-големите общини вероятно ще приключи. Евентуалното преизбиране на тези кметове няма да се дължи на особената роля на партийните структури, а на оценката на гражданите. Най-силно тази нова криза ще се отрази върху броя на общинските съветници. Всъщност заради силно намалените резултати възникна и необходимостта от безкомпромисната намеса на Нинова и Гуцанов. В новите общински съвети, като единствена възможност за устройване на кадри на БСП, трябва да намерят място само доверени поддръжници на Нинова.