Визитка: Марин Маринов е бивш зам.-областен председател на БСП-Монтана и бивш депутат от левицата в 40-то НС. Дългогодишен член на БСП. Червен Ефир публикува неговия коментар без редакторска намеса.
С интерес слушах и гледах Корнелия Нинова, председател на НС на БСП за огромната немска инвестиция за изграждане на фотоволтаичен парк върху водната площ на язовир Огоста. От нещата които чух и видях произнесени от другарката Нинова останах безкрайно изненадан и учуден от нещата които тя говореше най-вече свързани с огромната неприязън, която тя показваше към министъра на икономиката Никола Стоянов и нямащи нищо общо с язовир Огоста.
Първо: Язовир Огоста бил в списъка на потенциално опасните язовири свързани с националната сигурност на България. Да язовир Огоста е в този списък от 1986г. когато беше пуснат в експлоатация, но това се отнася и за всички подобни язовири като язовир Искър който е над София, язовир Студена над Перник и всички язовири които се намират над населени места. И това няма никакво значение за инвестиционните намерения на немския инвестиционен фонд.
Второ: Язовир Огоста се нуждае от ремонт. Да нуждае се от ремонт, и много писма бяха написани до Бойко Борисов, Цвета Караянчева и кой ли още не. Но нищо!
Правителството на Бойко Борисов отпусна 10 мл.лв. за ремонт и парите потънаха незнайно къде, без да се извърши никакъв ремонт. По този повод БНТ даже и филм направиха за язовир Огоста и пак нищо. Питам след като Вие др. Нинова говорите толкова емоционално за язовир Огоста, защо като вицепремиер отговарящ за язовирите в България не направихте нищо за ремонта му. А сега е виновен Никола Стоянов.
Трето: Какво казва собственика на язовир Огоста Министерство на земеделието. Др. Нинова, собственика на язовир Огоста министерството на земеделието се отказа от него и го прехвърли в министерството на икономиката и по специално на ДКК. А кой се отказа от язовир Огоста и кой го прехвърли, надявам се сама може да разберете? Така че министерството на земеделието няма думата!!!
Четвърто: Какво казват службите за немския инвестиционен фонд? Службите наблюдават стриктно и отговорно язовир Огоста, със сигурност се интересуват от инвестиционните намерения на инвестиционния фонд и най-вероятно са дали положително становище, за да може министър Стоянов да го съобщи публично на обществото.
Пето: Какво е мнението на министъра на екологията? Тя навярно е изключителен професионалист за разлика от предишния ваш колега и навярно също е дала положително становище.
Шесто: Споменахте за отражението на фотоволтаичния парк върху двата защитени обекта до язовир Огоста. Искам да Ви кажа, че единия от защитените обекти който в Монтана го наричат“ Веренишкото бърдо“ и е включен в “Натура 2000“ и е под наблюдение на ЕС. На този защитен обект за който така живо се интересувате, министерството на екологията даде разрешение да се образува кариера за добив на скална маса без всякакво основание. И на този обект с тежки машини, включително и с гърмене се добива скална маса и са извозени стотици хиляди кубика. Независимо, че е защитена зона и е в „Натура 2000“ и навярно няма и ОВОС. Това ставаше и по време на вашето управление. Защо сега се интересувате от този защитен обект, когато такъв няма вече? Освен това, др. Нинова, съм длъжен да ви попитам, защо не се поинтересувахте има ли ОВОС когато се строеше обект “Воден цикъл“ в Монтана, където под водопроводите на Монтана вместо строителен пясък както е по проект се вложиха 15 хил. тона отровен хвост от мините в Чипровци, много богат на арсен, олово и желязо. И до ден днешен гражданите в Монтана живеят в града, а под водопроводите има хвост с арсен, а в три населени места под града в питейните водопроводи се появи арсен. БНТ затова направи филм, който беше показан на европейския филмов фестивал. Защо не потърсихте дали е направен ОВОС, когато се строеше обходен път в Монтана и от плодородната земя бяха извадени незаконно стотици хиляда кубика баластра за строителство. И сега района е превърнат в джунгла с блата и е станал развъдник на комари и зарази. Да не говорим, че сега вече е и нерегламентирано сметище. Още много може да се каже за Монтана, но и това е достатъчно. А да не говорим ,че същото мнение и мисли споделя и водача на листата за Монтана Ирена Анастасова, която е отправила питане по същите въпроси и то „в името на хората“, но в какво вярват жителите на Монтана личи от изборните резултати.
И накрая, др.Нинова, искам да Ви кажа, че в държавите от ЕС и света има изградени хиляди фотоволтаични паркове върху водни площи и активно продължават да се изграждат нови.И енергията добита от тях в Европа и света се нарича „зелена енергия“.Само във Франция са 1300 са соларни паркове върху водни площи и така е и в Италия, Белгия, Германия, Испания, САЩ, Австралия, Китай. А в Япония се строй и в морето фотоволтаични паркове.
С това ваше изказване насочено срещу Никола Стоянов, единственото което може да направите е да откажете немския инвестиционен фонд както между другото стана с „Фолцваген“. И за това ще бъдем най-бедната, с най-бързо обезлюдяващата и с най-висока смъртност държава в ЕС. И това най-вече се отнася за Северозапада. А в случая се отнася за Монтана.
А ако Никола Стоянов е опасен за държавата хората ще преценят на избори!