
Цяло нощ правна комисия в парламента дебатира върху промените в Изборния кодекс и рано сутринта вчера с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП беше върната окончателно хартиената бюлетина, отпадна избирателния район „Чужбина“ и беше закрит Обществения съвет към ЦИК. По предложение на ГЕРБ броенето на бюлетините след края на изборния ден ще се излъчва на живо, но записите няма да се пазят. Според предложението на Десислава Атанасова при евентуален съдебен процес за оспорване на резултатите от изборите в съдилищата ще се прави проверка само на база на бюлетините. От ПП и БВ възразиха, че и записите могат да се използват като доказателство. В крайна сметка идеята на ГЕРБ мина с гласовете на ДПС и БСП. След като Корнелия Нинова извади Явор Божанков от правна комисия, заради несъгласието му с въвеждането на хартиените бюлетини, представители на левицата са Мая Димитрова и Смиляна Нитова. Техните гласове бяха решаващи за гласуването в комисия, тъй като решенията се взимаха с 12 на 11 гласа.
Димитрова и Нитова стоически издържаха до края на заседанието, продължило над 17 часа, като участието им се свеждаше до пълна подкрепа и гласуване на всичко, предложено от ГЕРБ и ДПС. Мая Димитрова взе отношение по козметична промяна в текстовете, касаеща единствено и множествено число на думата „параван“. Междувременно с гласовете на депутатките от БСП беше прието и предложението на ГЕРБ разписките от машините за гласуване да се считат за бюлетини и да се броят те, а не да се използват данните от устройствата. Освен това се премахва записването и преноса на данни от машинното гласуване на електронен носител. Връщането на броенето на ръка отново ще се увеличи времето за обявяване на резултатите от изборите. Прието беше и предложението на ГЕРБ да има видеонаблюдение след края на изборния ден при броенето на бюлетините и попълването на протоколите, но то няма да се записва на електронен носител. Мотивът беше, че няма техническа възможност да се пазят данните.
Въпреки, че от ГЕРБ, ДПС и БСП мотивираха връщането на хартиената бюлетина с това, че възрастни хора се притесняват да гласуват с машини и това, според тях, намалява допълнително ниската избирателна активност, не подкрепиха ДБ да има постоянно обучително звено, което да запознава гражданите как работят устройствата. Отново с 12 гласа „за“ срещу 11 „против“ комисията прие предложението на ГЕРБ-СДС да няма многомандатен изборен район извън страната, който беше одобрен с предишните промени и на практика предстоеше да бъде въведен. Гласуване беше да са необходими 100 заявления за откриване на секция за гласуване в чужбина, а не както досега – 40.
Капанът, в който БСП попадна
Промените в изборното законодателство бяха внесени уж единствено с цел връщането на хартиената бюлетина, което според ГЕРБ, ДПС и БСП ще повиши доверието в изборния процес и ще увеличи избирателната активност. Между първо и второ четене обаче депутатите на Борисов, Нинова и Карадайъ успяха да увеличат подложените на обсъждане текстове до 67 страници, като много от поправките далеч надхвърлят допустимия обхват на първоначално заявените намерения. ГЕРБ използваха текстовете на БСП за връщането на хибридната форма на гласуване, за да ги „надградят“ със свои предложения, превръщащи машините в обикновени принтери. Прието беше, че разписките от машините, които досега се брояха само контролно, ще бъдат приемани за „бюлетина от машинно гласуване“ и ще се броят ръчно от членовете на секционните избирателни комисии.
Всичко това стана повод Демократична България и Продължаваме промяната да напуснат парламентарна зала вчера и да обяват, че няма да се върнат, ако тези промени в изборното законодателство влязат в зала. Веднага след това в пълен противовес на поведението на представителите на ГЕРБ в правната комисия, Бойко Борисов направи изявление пред медиите, че партията му „нямала зор“ да променя Изборния кодекс, защото е победила на последните избори и по старите правила. На заявките за протест от страна на Демократична България и Продължаваме промяната, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ отговори, че ако партията му реши, може да блокира цялата страна.
БСП – главният виновник, посочен от всички партии
Тъй като Корнелия Нинова и нейните депутати са вносители на промените в изборното законодателство, те застанаха на прицел от всички останали партии в парламента, а Бойко Борисов удобно си изми ръцете и остави Нинова да се оправдава за гласуваните от правна комисия решения. Въпреки, че повечето от тях бяха предложени от Десислава Атанасова, ГЕРБ – с гласовете на депутатите на БСП Нитова и Димитрова те минаха и затова оправданието на Корнелия Нинова, че това са предложения на ГЕРБ издиша, тъй като за тяхното приемане бяха нужни гласовете на левицата, която ги даде без коментар.
След Бойко Борисов и Христо Иванов прикани Нинова да оттегли предложенията за промени в Изборния кодекс, а Кирил Петков даже подчерта, че по никакъв начин няма да водят преговори за общо управление с Нинова, докато това се случва. Така Нинова и БСП бяха поставени в ситуация, от която трудно могат да се измъкнат – от една страна, ако изтеглят предложенията си за промени в ИК ще направят поредното непоследователно и подигравателно спрямо техните избиратели движение. От друга страна, ако не ги изтеглят и ПП получат втория мандат за съставяне на правителство – Нинова няма да може да се възползва от тезата, че БСП ще влезе в управлението.
Междувременно, в участието си при Цветанка Ризова, вместо да отговаря на въпроси за хартиената бюлетина, Нинова реши да се оправдава за цената на колието си и да обяснява, че никой не й иска оставката от председателското място. Хората около нея пък цяла вечер се опитват да обясняват защо искат връщане на хартиените бюлетини, като дават примери от други европейски страни, но безуспешно.