Почти премина първия месец на Корнелия Нинова и ПГ на БСП за България в новия парламент. На 2 октомври БСП достигна историческо дъно, което до този момент не беше постигано при нито един председател на левицата. Само 232 958 български граждани гласуваха за партията на Корнелия Нинова, което се отрази и на присъствието на левицата в парламента с почти незабележимите 25 депутата. Поредната област, която остана без депутат от БСП се оказа този път дългогодишният червен бастион Видин.
БСП за първи път в своята история влезе в Народното събрание като пета политическа сила, изпреварена дори от Възраждане на Костадин Костадинов. Това постави социалистите в изключително неприятна ситуация. Все по-често се усеща липсата на парламентарно време, поради малкия брой депутати, както и нежеланието на останалите партии да говорят за обща коалиция с Нинова. Разговори и намеци за бъдещ редовен кабинет се чуват, но в нито един от тях БСП не съществува, даже напротив. За участие на БСП във властта говорят само няколко човека от ръководството на левицата, които се надяват по този начин да спасят собствената си депутатска банка.
За изминалия месец Корнелия Нинова успя да свърши няколко неща, които определено се отразиха върху имиджа на БСП.
На 20 октомври Нинова лично излезе на трибуната на Народното събрание и каза: „Подкрепяме да се обединим около Вежди Рашидов“ – така знаковото лице на ГЕРБ Вежди Рашидов беше избран за председател на парламента, а ГЕРБ предложи за негов заместник Росен Желязков, с което постигна своята цел и в момента в по-голямата част от времето парламентарните заседания се водят от Желязков. От своя страна ГЕРБ похвалиха Нинова за гласуването за Рашидов, с което махнала „злата магия“ върху БСП.
2 ноември 2022 г. Корнелия Нинова и БСП гласуваха заедно с ГЕРБ и ДПС връщането на хартиената бюлетина да влезе в дневния ред на парламента. Това гласуване даде повод на останалите политически сили да обвинят БСП във връщане на статуквото, а редовите социалисти трябваше да изтърпят унижението, с което председателят Нинова публично обясняваше, че на членовете на БСП им е трудно да използват машинното гласуване и от страх от машините не излизат да гласуват.
2 ноември 2022 г. Опитвайки се да потуши скандалното гласуване с ГЕРБ и ДПС, Нинова даде трибунка в парламента, заобиколена от депутатите си. „Не знам дали това, което ще ви кажа, има връзка с вчерашната ни среща с главния прокурор Гешев, но само ще изложа факти. Днес сутринта в 7:30 ч. в дома ми дойдоха двама униформени от „Съдебна охрана“. „Съдебна охрана“ по закон изпълнява принудително довеждане. Както знаете, прокуратурата се опитва да се намеси във вътрешнопартийните дела на БСП“. Оказа се че думите на Нинова НЕ СА ИСТИНА и само минути по-късно тя беше опровергана лично от служебният министър на правосъдието Крум Зарков, който след извършена проверка на случая обясни, че служители на Главна дирекция “Охрана” са посетили адреса, за да предоставят на Корнелия Нинова акт на Софийския районен съд по нейна частна тъжба срещу журналиста Явор Дачков.
3 ноември 2022 г. Народното събрание гласува България да може да изнася оръжие за Украйна. От 25 народни представители на БСП в залата бяха само 22-ма, като думите на Корнелия Нинова, че до този момент няма изнесен нито един български патрон за Украйна, отново предизвикаха смях и станаха повод за шеги в социалните мрежи. Така тезите на БСП против износа на оръжие за Украйна бяха чути. Опитът на Нинова и нейните подчинени да размахат бели листове с надпис МИР предизвика по-скоро съжаление и подигравки и станаха повод за редица колажи и мемета.
4 ноември 2022 г. БСП, ГЕРБ и ДПС гласуваха отново заедно и на първо четене беше прието връщането на хартиената бюлетина. Единственият глас „против“ беше на Явор Божанков, който обаче на 29-ти юни лично гласува за вкарване на същата точка в дневния ред на парламента. Тогава, благодарение на Крум Зарков, тя остана извън пленарна зала. Божанков незабавно беше преместен лично от Нинова от правната комисия в парламента, към комисията по конституционни въпроси. Няма никаква сензация, опита Божанков да потуши слуховете в парламентарните кулоари. Коституционната комисия е не по-малко важна, ще продължа работата си в нея с всички усилия.
Докато Нинова безуспешно се опитва да привлича медийно внимание, БСП бива напускана от знакови лица.

Със собственоръчно подписано заявление до Общинския съвет на БСП в гр. Кресна кметът на общината Николай Георгиев, прекрати своето членство. Николай Георгиев е втори мандат кмет на малката община, явявал се на изборите от БСП. Откакто той е начело на общината социалистите винаги печелят сериозен брой гласове на всички видове избори. Любопитно е, че Кресна е една от малкото общини, в които ГЕРБ никога не са печелили кметски избори след създаването си.

Председателят на областния съвет на БСП в Добрич Румен Мунтянов също подаде оставка, въпреки, че след вота на 2 октомври БСП е първа политическа сила само в една община в област Добрич – Генерал Тошево, където Мунтянов е заместник-кмет. Устойчивата тенденция за намаляваща подкрепа за БСП както в национален план, така и в регионален, налага необходимостта от драстични промени – кадрови, организационни, структурни. Намираме се в ситуация, която изисква изцяло нов подход във вътрешно-партийния живот, така че да се гарантира първо – оцеляването на партията, а впоследствие и нейното оздравяване. Да, това звучи ексцентрично и чуждо за много хора, но трябва да се случи, ако искаме да има нормална лява партия в страната. Всичко останало е кризисен PR, който не се прави нито от PR-и, нито от политици – коментира още Румен Мунтянов.
Цялото общинско ръководство на БСП Видин на пусна партията. Основния мотив за това нещо е дълбокото разминаване между програмата и целите на Българска социалистическа партия и провежданата политика от националното ръководство през годините на идейно обезличаване на Българска социалистическа партия, откъсване от изконните традиции, които БСП винаги е имала – коментираха видинските социалисти. По думите им БСП се е превърнала от една голяма, масова партия в лидерска четвърторазрядна партия, която заобиколена от все по-тесен кръг хора се стреми на всяка цена да е във властта.
Тежки критики на местните организации към ръководството
Опитвайки се да потушава бунта, който се надига срещу нея, Нинова започна да обикаля из местните структури, придружавана от Борислав Гуцанов и няколко верни фенове от Силистра. На срещата снощи в Русе тя обаче не успя да се скрие от недоволството на местната организация. На предваретилно подготвените тези за предателството в партията, Нинова срещна широк отпор от русенските социалисти, които не само не се съгласиха, но и я поставиха в неудобното положение да отговаря на въпроси защо в ДУМА на първа страница в заглавие се допускат елементарни правописни крешки. „Благодарение на вестници и кабелни телевизии някои политици направиха свои партии, а ние въпреки партийните си медии сме на пето място.“ – коментираха социалистите в Русе.
Вендетата срещу БСП в Смолян
През февруари членовете на Областния съвет на БСП – Смолян избраха за свой председател 35 – годишният адвокат Владислав Веселинов Емирски. На тайно гласуване Владислав Емирски спечели с 12 на 10 гласа срещу фаворита на Позитано 20 и Корнелия Нинова – Рабие Кьосева. Реакцията на Нинова и Гуцанов не закъсня и преди няколко дни лично смениха Емирски, като на негово място сложиха неуспелия кандидат за депутат Емил Хумчев. Хумчев е един от общинските председатели, които нямат право на мандат, но продължават да управляват общинската организация в Златоград въпреки нарушението на Устава на БСП.

Д-р Петканска, Сливен: Позицията за връщането на хартиената бюлетина не е в интерес на БСП
Миналата седмица Корнелия Нинова и Гуцанов посетиха Сливен. И там нещата не минаха особено гладко, въпреки усилията на местния депутат и служител на Позитано 20 Деян Дечев. Едно от знаковите лица на левицата в Сливен д-р Събина Петканска изрази острата си реакция срещу връщането на хартиената бюлетина, гласувано от ГЕРБ, ДПС и БСП.
„Считам, че позицията на БСП за връщането на хартиената бюлетина не е в интерес на БСП. С връщането на хартиената бюлетина ще се улесни купуването на избиратели и на цели секции, ще се улеснят ДПС и ГЕРБ и това ще е в ущърб на БСП. Отделно от това , тази позиция ни доближава до партиите от статуквото ,с което няма да можем да привлечен голям кръг избиратели.Създава се предпоставка изборната администрация да произвежда протоколи с недостатъчно коректни данни и поправки, което влошава и накърнява доверието в политическия процес. Най-абсурдното в тази ситуация е не просто въвеждането на хартиени бюлетини, но обстоятелството резултатите от машинния протокол да се преписват и да се събират на ръка от членовете на избирателните комисии,което обезсмисля използването на машини и създава предпоставки за некоректни и подправени изборни резултати.“ – коментира д-р Петканска във фейсбук.
Милко Недялков, Ловеч: „Кажете на Вяра Емилова да заведе Корнелия Нинова на избори в емблематичните 8 и 10 секция в Луковит. С хартиена бюлетина там за ГЕРБ гласуват 561 (април, 2021), а с машини десет пъти по-малко – 57 (ноември, 2021)“ – това написа след гласуването на БСП знаковото лице за социалистите в област Ловеч Милко Недялков.