Визитка: Данаил Димитров е дългогодишен учител по история и цивилизация в СУ „ Иван Вазов „Мездра.
БСП стартира предизборната си кампания с атаки срещу президента Румен Радев. Какъв според вас е замисълът в това поведение и какъв ще бъде резултатът?
Много от редовите социалисти и симпатизантите отдавна си задават този въпрос, защото от години БСП се води умишлено надолу по стълбата. Единственият избор, който сме печелили последното десетилетие са именно президентските избори. Единственият резултат, за съжаление, може да бъде отлив на гласове и поредна рекордна загуба на доверие. За това поведението на ръководството е меко казано странно и нелогично. Вместо да се възползваме от набраната инерция и ситуацията ние направихме всичко възможно да се превърнем в част от статуквото.
Редовите социалисти, с които общувате, споделят ли критиките, които Корнелия Нинова отправя към президента?
От доста години насам редовият социалист и т.нар. „тясно ръководството “ се намират в два паралелни свята . Няма чуваемост, няма достатъчно срещи, разчита се на информационното облъчване от малкия екран, а хората с различно и критично мислене са буквално отстранени и изгонени. Време е да спрат опитите от групичка хора около лидера за превръщане на БСП в една секта от фанатици, изпълняващи сляпо прищевките им. Партията е отстояла над 130 години, защото е била сплав от различни мнения и идеи и се надявам като всеки самопочистващ се жив организъм да успее да се пречисти иначе просто ще изчезне.
Има ли логика, според вас, в коментарите, че с атаките срещу Радев тясното ръководство на БСП иска да оправдае евентуален изборен провал, прехвърляйки вината на президента?
Нека да сравним кабинета Петков и служебното правителство. Въпреки нападките на другарката Нинова можем да установим, че в кабинета на Гълъб Донев има повече социалисти, било то министри, зам. министри или областни управители, което може да ни подскаже, че не Радев е оттеглил доверието си към БСП, а по-скоро сляпата привързаност на лидера към Кирил Петков и Асен Василев и нежеланието за промяна с даденият от Радев трети мандат доведоха до загубата на доверието му в управленските възможности на БСП.
Очакванията за реваншизъм от служебното правителство се обясняват и с това, че министри от БСП имат притеснения за законосъобразността на своята дейност. Възможно ли е атаките да са породени от страх, че могат да излязат данни за корупционни практики?
Самите министри и госпожа Нинова още в началото на своето управление очертаха т.н.“ червени линии“. Много скоро всичките те бяха прекрачени било то за Македония или за износа на оръжие. Когато на всяка цена искаш да бъдеш част от властта и управлението, то няма как да не нарушиш принципите и критериите, които сам си си заложил. По този начин няколко човека вкараха цялата партия в един омагьосан кръг на противоречие да плати цената на още няколко дни управление.
Как оценявате участието на БСП в управлението – проблем ли е за партията, че не отстоя позициите си в отношенията с Газпром, Русия и Македония? Как това ще се отрази на резултата на партията?
Кабинетът на Кирил Петков ще бъде запомнен с няколко големи кризи, в които вкара България:
- Имахме ежечасови уверения ,че няма да изнесем и един патрон, днес се оказва ,че вместо патрони сме изнесли 4200 т. оръжие.
- Външната политика и доверието в коалицията бе грубо нарушено с решението за Македония, което самите македонци отказаха да приемат и влоши отношенията ни с тях.
- Отношения с Русия са пред скъсване , заради изгонените руски дипломати без явно доказателства
- Самоубийство на нашата икономика заради отказа да купуваме газ от Газпром, а в същото време внасяме чрез посредници същият този газ на 30% по -висока цена.
Имаше няколко реакции, но това бяха думи без покритие, защото решенията бяха на Министерски съвет, където ние бяхме част от управляващата коалиция. Ако при един от тези случаи бяхме заели принципна позиция и напуснали управлението, щяхме да сме в различна ситуация. Щяхме да се сме незаобиколим фактор в управлението на страната и да се борим за първа политическа сила, а не да се надяваме на четвърто място.
В каква кондиция са местните партийни структури и готови ли са редовите социалисти за изборната битка?
Най-лошото наследство оставено от това ръководство ще бъде разбитата организационна структура. На много места вече не съществуват партийни организации и въпреки това мита за тях се поддържа изкуствено с цел за по-лесно манипулиране на партийните органи. Достатъчно е да се погледне численият състав на общинските и областни конференции, за да се разбере реалният отлив на членове и симпатизанти. Самият факт, че например област Враца, една червена крепост, заради грубите вмешателства в уж автономните партийни органи вече втора година не може да се конструира областен съвет. Резултатът от това се видя на последните избори, когато за БСП гласуваха едва към 10 000 човека, а на тези може да загубим мандата си. Пример в отношение на грубо вмешателство, особено в поставянето на водачи и незачитането вота на местните партийни структури е и Велико Търново, където няколко пъти, въпреки огромната местна подкрепа, Весела Лечева не бе определена за водач. А какво да кажем за района на организационния секретар на БСП в момента Гуцанов, където на последните избори партията ни получи обидно нисък резултат. Само този факт говори за управленската немощ и организационното състояние на партията днес .
Най-важният проблем не е в липсата на кадри. Имаме успешни кметове като Станислав Владимиров и Пенчо Милков, доказани вече политици като Крум Зарков, Боян Балев, Надя Клисурска, Калоян Паргов, Кристина Сидерова и много други , които вместо да водят партията напред непрекъснато са подлагани на критика, другарски съд на и обявявани за да врагове с партиен билети.
В момента БСП прилича на едно дърво, на което са отрязани корените , клоните се кастрят ежедневно, а плодовете загниват. Необходима е промяна не само на ръководството ,но и на политики ,отношение към хората и връщане към социалистическите идеи, тези които ни завеща Благоев.