Кои личности ще привличат гласове за БСП извън твърдото ядро на партията? – този въпрос става все по-важен през последната година. Видя се, че голямото ляво обединение се оказа един кьорфишек без никаква добавена стойност, а АБВ имат пренебрежимо малко гласове и то е спорно дали са извън т. нар. „твърдо ядро“ на левицата. Въпреки това продължава разместването на „граждански“ и „коалиционни“ квоти, както и „привличането на популярни лица“ извън средите на БСП. Едно от популярните лица в парламента от групата на социалистите, но не член на БСП е проф. Георги Михайлов, който се ползва с изключителен авторитет сред колегите си.
Този път предложените от Корнелия Нинова размествания в листите на БСП за предстоящите избори на 14 ноември, предизвикаха ожесточена критика сред редовите социалисти. Изпълнителното бюро не се съобрази с решенията на Областните съвети, а „гражданските“ мераклии за депутатска банка отново бяха разместени само и само да влязат в следващото Народно събрание.
След като два пъти не успя да влезе в парламента, актрисата Нона Йотова, станала известна със селфитата си от Народното събрание, този път е „телепортирана“ на второто място в Русе. „Корнелия й е обещала, че ще си разхожда електриковите костюмчета в парламента и понеже самата Нинова знае, че това й е последен парламент като председател, я нареди след Зарков, където има най-голям шанс да се вкара втори депутат“ – коментират източници от ИБ. Специално заради Йотова беше коригирано и предложението към Националния съвет, като в първоначалния вариант на разположение на гражданските и коалиционни места в листите, в Русе първата гражданска квота беше на 4-то място. „Половин час след това ни пратиха ново писмо от деловодството, където обясняват, че 4-тото в Русе, става второ – ето защо било.“ – смеят сечленове на НС. Реално Нона Йотова няма почти никакъв принос за привличането на гласове към левицата. На 4 април, тя има 699 префернции, като кандидат от 24 МИР, а на 11 юли – преференциите са едва 461. „Те я махнаха от София, където е ясно, че няма никакъв шанс да влезе в НС, предвид голямата конкуренция“ – споделят пред ЧЕ социалисти от столицата.
Другият галеник, който няма никакъв принос за увеличаване на гласовете и разширяване на подкрепата към БСП, но винаги има подарено място в листите на левицата е
коалиционният партньор Емил Георгиев, който е по-известен със скандалите около себе си, отколкото с реално провеждани политики или голяма подкрепа. В политиката Емил Георгиев е един от най-
големите „хамелеони“, който сменя цвета си от синьо през зелено до червено. Първоначално е ективист на СДС в Хасково, припознавайки „синята идея“, след това се намърдва в листите на БСП в Бургас и така до днес.
За липсата на всякаква добавена стойност на коалиционния партньор говорят и преференциите му на 4 април – 264, като част от листата на БСП за 23 МИР. Този път Корнелия Нинова е сложила Георгиев След себе си – на второ място в 25 МИР. Там тя позиционира през април Иван Гранитски, а след това Минчо Христов, като ги използва, за да няма втори социалист от 25 МИР в парламента.
След това за кратко и двамата станаха депутати, за сметка на Антон Кутев и Станислав Младенов. В последствие се оказа, че Гранитски е бил използван, защото вече не намира място в листите, а Минчо Христов бързо се преориентира и застана редом до Мая Манолова. С неговото напускане и напускането на Георги Кадиев, се разпадна и ПР-трика на Нинова за „голямо ляво обединение“.
След като спусна през април бившият депутат от Атака Велизар Енчев в Хасково, през юли Нинова реши да го изпрати в Кърджали, където той свали почти двойно резултата на БСП в областта. На изборите през април младата Петя Михалевска успя да постигне сериозен резултат за левицата в този край – 5 754 гласа, от които 1018 преференции за самата Михалевска. Въпреки, че тогава не успя да влезе в парламента, Михалевска направи една от най-добрите кампании за БСП в областта. През юли водаческото място беше подарено на Велизар Енчев, който „успя“ да свали постигнатия от Михалевска резултат с 2 хиляди гласа – 3 587. Позиционирането на Енчев като водач в Хасково – неглижира желанието на местните партийни организации и логично резултата не беше добър, след това изпращането му в Кърджали буквално занули резултата, който бяха постигнали социалистите в региона. Днес на Енчев му е дадено 3-то място в 23 МИР София.