„Една дума е достатъчна за анализа на мандата на Народното събрание – скандал. Непрестанен скандал, непрекъснат скандал от началото до края, с много ясни измерения. Опити за покупка на най-голямото енергоразпределително дружество от неизвестна фирма, регистриране преди няколко седмици, без капитал и история, през хазарта и обвиненията за неизплатени данъци и корупционни схеми. Редуваха се безводия и наводнения. Непрекъснат трус. Прякото последствие от всичко това – нито една реформа, нито една промяна. Не се реши нито един от проблемите, които бяха на дневен ред по време на предизборната кампания през 2017 г. – социалните системи и пенсиите, здравеопазването, околната среда“ Това заяви зам.-председателят на Парламентарната група на „БСП за България“ Крум Зарков в предаването „Седмицата“ на Дарик радио.
Зарков направи равносметка за изминалия мандат на Народното събрание, че 28 пъти с основание Парламентарната група на левицата е подкрепила вето на президента, наложено по различни законопроекти. По думите му законодателният ни модел е напълно опорочен: „Всеки, който погледне дистанцирано начина, по който се законотвори, начинът, по който влизат поправки, които не са обсъждани; начинът, по който се предлагат неща между първо и второ четене без общо с философията на законопроекта; начинът, по който се крият разпоредби в преходните и заключителни такива; самият факт, че министър-председателят не се явява в парламента по ключови въпроси, че над 60 въпроса са били връщани от председателството на Народното събрание. Последните четири години конституционната рамка на страната беше допълнително изкривена. Парламентът, вместо да бъде място за истински дебат, се превърна в един орган, който подпечатваше често противоречащи си решения, които бяха задавани от изпълнителната власт“. – допълни Зарков.
По думите му успехите в управлението на кризата около коронавируса се дължат най-вече на отговорното държание на хората. Той посочи още, че не би трябвало мерките да се отпускат или затягат по политически причини, защото те винаги ще срещат одобрение и неодобрение. Неизбежно е да има някои пострадали обществени групи от въведените мерки, но това да бъде в полза добруването на мнозинството, коментира още народният представител.