– На 4 април ще се проведат парламентарните избори – кой печели и кой губи от тази дата?
– Печели най-вече демократичният процес в България. Печели институционалната стабилност. Печелят правилата. Изборът на дата е съобразен изцяло с текстовете на конституцията и българското законодателство. Президентът избра оптимална, възможна и разумна дата.
Що се отнася до политическите сили – датата е еднаква за всички и не облагодетелства никой от политическите играчи. Не влияе и на изборния резултат.
– Но от ГЕРБ заявиха, че промяната на датата от 28 март на 4 април е грешка – съвпадала с арменския и католически Великден. Това не е ли проблем?
– Едва ли някой се съмнява, че от ГЕРБ биха обявили за погрешна датата, каквото и да беше решил президента Радев. Ако беше останала датата 28 март, щяха да са проблем католическата и арменска Цветница. Това е нелепо. Аз съм католик и нямам никакъв проблем с датата на изборите. Ще намеря време да гласувам и да празнувам.
Няма нищо фатално в това, че общо под 100 хиляди души, колкото сме католиците и арменците в България имаме празник. През 2014 година президентът Плевнелиев насрочи избора насред мюсюлманския празник Курбан байрям. Това не беше проблем за над половин милион български мюсюлмани. Изборът протече нормално. Никой не оправдаваше резултата си с празника.
– А ще имат ли проблем българите, които живеят в католически държави?
– Неделя в тези държави не е работен ден и без да е Великден. По никакъв начин това няма да повлияе на желаещите да гласуват. Ако в съответната държава има повече почивни дни около Великден, то българските граждани ще са облагодетелствани да могат да пътуват до по-отдалечени секции в други населени места, за да упражнят правото си на глас. Но негативен ефект със сигурност няма да има.
– И все пак има ли проблем в смяната на датата с една седмица? Президентът даде заявка за 28 март в края на миналата година.
– Президентът предупреди достатъчно рано отговорните институции, че ще търси най-ранната възможна дата. Това беше изключително важно, тъй като те бяха изпаднали в някаква летаргия и разчитаха, че безвремието на пандемията ще отложи предизборните им задачи. Президентът правилно ги предупреди и те положиха усилия за организация на изборния процес при дата на изборите 28 март. Сега той им даде една седмица толеранс, ако евентуално наистина за нещо не им стигне времето. Така вече нямат никакви възможности да се оправдават.
– От ГЕРБ заявиха и, че няма да внесат в парламента, както и няма да подкрепят, предложените от него промени в изборните правила – правилна ли е позицията им според вас?
– В реакцията на ГЕРБ няма новина. Този инат и меракът да са все на контра на президента не е от днес. Те приемат твърде лично поведението на Радев. Според мен не го разчитат още от миналото лято, че и преди това.
Радев не заема някакви лични позиции. Той слуша хората, слуша гражданите. Стреми се да стимулира активното гражданско общество, което търси позитивни промени в България в посока повече демокрация, повече правов ред, ясни европейски правила. Радев няма лична война с Борисов и ГЕРБ. Той просто изразява мнението на едно огромно мнозинство в българското общество, което иска промяна.
– Има ли рискове за изборния процес, свързани с пандемията?
– В условията на пандемия и то в най-тежкия и период избори проведе съседна Румъния. Нямаше никакъв проблем. Няма логика проблем да имаме и ние тук. Разбира се, всички се надяваме пандемията да отмине и употребата на различните ваксини да даде своя положителен резултат. При добра организация изборите могат да минат дори при спазване на най-строги мерки. Има достатъчно време да се създаде организация. Дано в ГЕРБ осъзнават, че нямат интерес от саботиране на изборния процес.