Отпушването на нормалните, смислени и другарски разговори между представителите на различните леви формации в България, вече е факт. През изминалата седмица се случиха различни събития, в които участваха много социалисти от различни течения в БСП и други леви партии. Вече спокойно може да се каже, че ерата на омразата и незачитането на мнението на другия, както и търсенето на враг с партиен билет, соченето с пръст на неудобните и негативните внушения, приключи. На двете срещи, които се проведоха този петък, на една маса седнаха леви хора, които до този момент нямаха тази възможност заради „тапата“, която налагаше с авторитарния си стил Корнелия Нинова. Месец след като Нинова остана в историята, диалогът в лявото пространство започна да се нормализира и да се правят стъпки към косолидация.
В петък на кръгла маса на тема „За Конституцията и конституционализма днес“ парламентарната група на „БСП за България“ отбеляза 33-годишнината от приемането на Конституцията на България, заедно с народни представители от 7-ото Велико Народно събрание, депутати от настоящия парламент, конституционалисти, юристи, общественици, представители на политически партии и движения, членове на Европейския парламент. Депутатът от 7-ото ВНС Георги Пирински предупреди, че политиката се превръща в търговско начинание със съпътстваща развлекателна програма. „Това развитие означава дълбока криза на самия конституционализъм, разбиран като управление, при което публичната власт се формира и осъществява в съответствие с предварително определени ценности, правила и процедури. Негативен резултат от този срив стана безотговорното опериране със самата Конституцията с дълбоко дестабилизиращите държавата поправки на 49-ото Народно събрание“, посочи Пирински. Той припомни думи на д-р Петър Дертлиев при подписването на Конституцията на 12 юли 1991 г., че България няма да бъде джунгла, че няма да бъде страна, в която само силният, но алчен, ще господства. „Остава да видим дали в днешно време ще се събуди подобна воля, която да започне да възстановява дееспособността на конституционно уредената българска държава, като гарант за достойнството и сигурността за всеки гражданин и на националното и държавно единство на България“, каза още Георги Пирински.
„В момента липсва историческият момент – такъв, какъвто беше, когато приехме Конституцията. Тогава историческият момент ни завари не политически подготвени, но емоционално и психологически подготвени да посрещнем трудностите на онова време. Сега надеждата ни е в Конституционния съд, че ще върне малко часовника, защото хаосът в разделението на властите е очевиден“, коментира проф. Димитър Йончев. „С времето и с намаляването на влиянието на БСП, отношението към Конституцията се промени. Като че ли качеството на парламентаристите в Народното събрание сега е по-ниско.“ Това мнение изрази Мариела Митева – също народен представител от 7-ото ВНС. По думите ѝ отива на БСП, като партията с най-стари корени, да зададе нов тон в обществото и да изиска от партиите да представят по-подготвени хора в политиката. Според конституционалистът проф. Емилия Друмева битуващата в публичното пространство тревога, че ако Конституционният съд обяви текстове от шестата поправка на Конституцията за противоконституционни, ще се появят дупки в конституционната уредба, е неоснователна. „Когато се оспорва закон за изменение на Конституцията и е обявен частично или цялостно за противоконституционен, той спира да се прилага занапред и се прилага старата уредба. Противното означава да се срути цялата конструкция на нашата Конституция, което не мисля, че Конституционният съд ще направи“, обясни проф. Друмева.
По рано през деня представители на лявото пространство участваха в организираната от БСП и Фондация „Фридрих Еберт“ дискусия
Идеите за бъдещето на лявото и как то да върви напред в България обсъдиха народни представители, членове на Европейския парламент, представители на леви партии и движения, университетски преподаватели и политолози на дискусията „(Р)еволюция на лявото: пътят пред България“, организирана от БСП, със съдействието на Фондация „Фридрих Еберт“.
В нея участие взеха още представители на „Левицата!“, „Движение 21“, Гражданска платформа „Изправи се, България“, ПК „Екогласност“, ПК „Тракия“, ПП АБВ, ПП МИР, Български социалдемократи, Движение за социален хуманизъм, Движение „Българска пролет“, „Зелените“.
„В продължение на няколко години БСП се движим по една траектория, по която, вместо да събираме, ние се разделяхме повече и повече. Това е път към никъде. Затова нека заедно търсим решенията как да направим лявото разпознаваемо, да дава разбираеми и силни идеи за бъдещето на България и да покажем, че вляво има личности, които могат да печелят доверие и да управляват“, приветства заместник-председател на БСП и ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП Кристиан Вигенин.
По думите му българската левица трябва да преодолее конфронтациите на миналото и заедно да върви напред. „Всеки от нас е загрижен и ако работим заедно, за да преодолеем препятствията, ще бъдем по-силни и ще успеем“, уверен е Вигенин.
„Надявам се това да бъде началото на един процес, който ще доведе лявото в България до друга позиция от незавидната, в която е в момента“, каза директорът на Фондация „Фридрих Еберт“ в България Жак Папаро. Той подчерта важността на това да се говори за ценности и идеи, които да могат да приобщят много хора.
„Лявото обединение, освен че трябва да стане вътре в самите партии, то трябва да се случи между всички леви партии. Необходими са нови леви политики, нови млади лица, които да ги изготвят и предадат. Нужно е ребрандиране“, заяви председателят на Младежкото обединение в БСП Габриел Вълков.
Според члена на НС на БСП и политолог Боян Балев темата за мира трябва да е водеща в БСП. „Наложително е да дадем визия за излизане от политическата криза“, посочи Балев. Политологът Теодор Славев изрази своите опасения, че БСП трябва да стои далеч от всякакви съмнения за управление съвместно с ГЕРБ.