Визитка: Красимира Йовкова е кандидат за общински съветник в Община Асеновград на предстоящите местни избори на 29 октомври. 26-годишната асеновградчанка заема 4-то място в листата на коалиция „БСП за България“. Завършила маркетинг и Бизнес психология, в момента придобива втората си магистърска степен по Екология, управление и контрол на околната среда. Красимира е председател на Младежко обединение в БСП в Асеновград, част от ръководството на партийната организация в града, председател на Комисията по Екология към Националния съвет на МО в БСП и нещатен сътрудник на народния представител Калин Калапанков в Народното събрание.
– Влизате в една кампания, в която търсите доверието на хората, за да управлявате общината през следващите 4 години. Как оценявате досегашното управление и изобщо развитието на вашата община през последните 10 или повече години?
Приемам тази кампания като естествен завършек на един цикъл, в който показах, че съм много активна, социално-ангажирана и най-важното – действаща. Не търся доверието на хората, мисля, че то е следствие от отношението към тях и направеното до момента на базата на упорит и постоянен труд. Няма как тепърва да убедиш някой да ти повярва и да ти даде шанс за времето от един месец, не показвайки и елементарна ангажираност и бидейки пасивен предишните години – това би било нелепо. За една кампания се работи от ден понеделник, след изборната неделя, а за родния ти град се работи постоянно и с любов – през целия живот.
Сегашното управление на Асеновград е вредно за града. Много от нещата, които бяха заложени в предизборната програма на ГЕРБ, които имаха думата предишния мандат, не са изпълнени. Асеновградчани са интелигентни хора – знаят това, забелязват неща, интересуват се. Мисля, че оценката от това продължило 4 години хвърляне на прах в очите на хората ще се даде много ясно на вота на 29 октомври.
– С какви кандидатури влизате в настоящата кампания за кмет и за съветници?
Моят най-голям фокус върху качествата на кандидата ни за кмет на община Асеновград Петко Чирпанлиев преди всичко попада върху това, че е спортна личност. Като човек, врял и кипял в такива среди, смело мога да заявя, че именно такива хора са най-подготвени за борба, за упорит труд и за постоянство. Петко е човек, на когото имам пълно доверие и на когото с убеденост в правотата на това свое решение бих поверила бъдещето си и това на родния ми град. Вярвам, че асеновградчани са на същото мнение. Колкото до кандидатите ни за общински съветници – компилация от най-доброто от опит и експертиза, съчетани с младост, енергия и ентусиазъм за работа. Самата аз съм на 4-та позиция, което още веднъж доказва, че нашият екип дава шанс на млади, образовани и активни хора да участват в обществено-политическите градски процеси.
– Как оценявате шансовете ви за успех и какво планирате да направите през следващите 4 години, ако получите доверието на хората?
Ще се въздържа да давам оценки на този етап, ще разберем всичко съвсем скоро – остават десетки дни докрая на месеца.
Моята кауза в контекста на местното управление е свързана с посвещението на опазването на природата на територията на общината. Град Асеновград е разположен на прекрасно място, в полите на Родопите, същевременно близо до Горнотракийската низина. А от природните дадености на града произтича и потенциала за развитието на туризъм, който пък от своя страна би допринесъл за повишаване заетостта и качеството на икономическите условия в града. Виждате, че нещата са комплексни и взаимно свързани… Ако се развие определен отрасъл, това ще помогне за развитието и на други. В момента това не се случва. Непременно процесите в града трябва да поемат в друга посока, бих желала да видя Асеновград да се развива и да използва всички ресурси по подходящ начин. Ще работя за това – без значение вътре или вън от местния парламент.
– Възможно ли е според вас обединение на левите сили след изборите – на местно и национално ниво?
Ще отговоря философски, след което ще се обоснова малко по-конкретно. Живея според вярването, че няма невъзможни неща и че единствените граници, които може да има човек, са тези, които сам си поставя, от както водя съзнателен живот.
Разбира се, че може да има такова обединение между всички леви сили, и разбира се, че е възможно това да се случи както на местно, така и на национално ниво. Убедена съм, че съществения въпрос по темата е дали от това обединение ще има полза за хората и за средата, в която живеят и ако да, то до каква степен. На този етап, вярвам, че това ще бъде за добро и може да има повече положителни ефекти, отколкото отрицателни.
Повече и по-качествена социална политика абсолютно винаги е необходима – особено на фона на условията за живот в населените места в страната в момента. Добро здравеопазване, достъп до социални услуги, качествено образование, адекватни условия за труд – всички тези неща са предпоставки за развитието на градската среда. А това са основни неща в политиките, които се опитват да прилагат на практика всички сили в левия спектър.
– По какъв начин според вас политическата нестабилност от последните години влияе върху местната власт и развитието на българските региони?
Политическата криза е осезаема не само в местната власт, напротив – усеща се навсякъде и на всяко равнище. Първите 100 дни на новото управление още повече утвърдиха стабилната нестабилност в държавата и по населените места. Водещата политическа сила в правителството -„Продължаваме промяната“ губи все повече доверие от страна на гражданите и тази тенденция е много устойчива. Резултати те от това са повишаване на цените, намалени производство и износ, големи дисбаланси в продуктовите пазари и пазарите на услуги. Всички тези неща обуславят затруднения и пречки за развитието на българските региони. Крачка в посока решение на тези базисни проблеми, които са на национално ниво, но имат своето голямо отражение на местно – е по-голяма децентрализация на местната власт.
– Президентската институция в условията на политическата криза се утвърди като стабилизиращ фактор. Как ще коментирате усилията на новата власт за ограничаване на президентските правомощия?
Политическата ситуация в страната сега е много динамична. Продължавайки тезата си и от предишния въпрос – нестабилността в момента идва от опитите да се прокарат решения и идеи, лишени от масово обществено одобрение. Фигурата на Румен Радев изпълнява ролята на спасителен стълб за всички онези български граждани, загубили вяра в партийните системи. Съхраняването на българската държава и гарантирането на нейното бъдеще минават през стабилизирането на българското общество. Това може да постигне национално отговорен елит. Опити за промени в конституцията във връзка с ограничаване правомощията на президента не може да бъде действие на национално отговорен елит и то в тези кризисни времена. Президентът без съмнение е стабилизиращият елемент на фона на всички тези плаващи пясъци в които бяхме, сме и ще бъдем още няколко години – с трудни компромисни парламентарни мнозинства.
– Сред другите конституционни промени, които се коментират, най-оживена дискусия предизвика темата за смяна на националния празник. Дори стартира подписка за референдум по този въпрос. Каква е вашата позиция?
Общество, което не вижда своето бъдеще напред, се обръща към миналото си и това е нормална реакция на всички тези процеси, които се случват в страната в момента. Моята позиция няма да е изненада за хората, които ме познават и са запознати с моята последователна дейност – а именно, че ролята на националния ни празник 3 март е преди всичко олицетворение на българските дух и идентичност и те трябва да бъдат съхранени. С безспорния си евроатлантически профил сегашното правителство устойчиво повишава вота на недоверие към себе си, а предаването на български символи като националния ни празник, църквата, паметниците и историята само засилват този деструктивен процес. Евроскептицизмът никога не е бил в толкова големи ръстове. Това, само по себе си, е показателно.
– Как местният вот ще се отрази върху националната политика? Приемате ли тезата, че местните са най-важните избори? Какво бихте искали да кажете на вашите избиратели?
Както често чуваме да се казва – местната власт е гръбнакът на държавата. Местното самоуправление е градивната единица, началото. От тук започват всички обществени процеси. Именно заради това можем да твърдим, че това наистина са най-важните избори и от тях зависи съдбата не само на населените места в страната, но и на нашата България генерално.
Не обичам да говоря толкова, колкото предпочитам да действам и да правя, затова ще бъда много кратка – с един известен цитат – „ в политиката ако искаш нещо да бъде казано, потърси мъж, ако искаш да бъде направено, потърси жена…“
Скъпи съграждани, с вас съм! Бъдете и вие с мен! Подкрепете ме на 29 октомври, за да мога да ви подкрепям още по-осезаемо и аз!