Служебният кабинет на Гълъб Донев встъпи в длъжност в началото на август и беше изправен пред доста кризи, които успя своевременно да овладее. Служебното правителство успя да укроти инфлацията, като за това няма как да не се отчетат организираните прозрачни процедури по търговете на природен газ. Политиките, които са провеждат от служебния кабинет, са на база заложените в бюджета политики от редовното правителство на Кирил Петков.
Агресивното на моменти поведение на председателят на БСП Корнелия Нинова срещу служебното правителство и срещу президента Румен Радев, буди недоумение предвид факта, че БСП е със силно присъствие в служебния кабинет.
Социалистите в кабинета на Донев няма как да останат незабелязани, тъй като със своята работа дават много поводи за добри новини.
На ключови места в кабинета на Гълъб Донев бяха поканени членовете на НС на БСП Крум Зарков, Весела Лечева и Явор Гечев, а сред заместник-министрите в кабинета Донев са бившите народни представители Димитър Данчев, Надя Клисурска, Благовест Кирилов и др. За няколко месеца, представителите на БСП успяха да прокарат едни от най-смислените и адекватни политики в своята област. Разбира се не остана и незабелязана подкрепата на министрите-социалисти към кметовете на червените общини, с които работеха в синхрон през всичките тези месеци.
Социална политика
Добрата работа на МТСП, където заместник-министър е Надя Клируска, се усети почти веднага. Отпусната беше още една допълнителна нова помощ от 300 лева /целева и без доходен тест/ за отопление за рискови социални групи, които не успяха да бъдат обхванати от програмата за целево енергийно подпомагане и допълнителната такава, но са включени в различни мерки за социална закрила.
„Във връзка с ангажиментите на България по националния План за възстановяване и устойчивост МТСП подготви проект за промени в Закона за социално подпомагане. Това е най-важната стъпка за премахване на неадекватното покритие на гарантирания минимален доход чрез замяната му с официалната линия на бедност, която, радвам се, че успяхме да увеличим от 413 на 504 лв. Това е безпрецедентен ръст от 91 лв. или 22% и е най-голямото увеличение, правено до момента. Сега над 670 000 хора с трайни увреждания всеки месец ще получават повече пари.“ – каза още заместник-министър Клисурска. По думите й друг важен и необходим законопроект, който беше одобрен от Министерски съвет, е за промени в Закона за българския жестов език. Чрез него се прецизираха разпоредбите, свързани с финансовото осигуряване и отчетността на безвъзмездната преводаческа услуга за глухите и сляпо-глухите хора, като всеки от ще тях има право да ползва до 120 часа годишно.
На над 285 000 лица и семейства вече е изплатена помощ за отопление от 623,55 лв. Размерът на подкрепата е със 100 лв. или с близо 20% повече в сравнение с миналата година.
Надя Клисурска припомни, че за близо 88 500 семейства е отпусната еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в 1-ви или 8-ми клас. Близо 300 000 семейства получават месечна помощ за над 472 000 деца до навършване на 18 години. Около 24 600 деца с трайни увреждания получават месечна помощ. Удължи се програмата, по която около 180 общини предлагат топъл обяд за 74 000 нуждаещи се. Стартира и мярката „Грижа в дома“, която се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021-2027). Тя ще осигури грижи в домашна среда за около 32 000 хора с увреждания и възрастни.
Земеделие
На 7 декември 2022 г. Европейската комисия одобри Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. Бюджетът в него е малко над 8 млрд. евро. Одобрението на ЕК стана, след като екипът на земеделският министър Явор Гечев изпрати отговори на всичките 405 коментара на ЕК, получени при предварителния преглед на документа.
През октомври части от ГКПП „Капитан Андреево”, които са под официалния контрол на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), бяха обявени за стратегически обект от значение за националната сигурност с Решение на Министерския съвет. С това недвусмислено се сложи точка на темата какво прави държавата по отношение на официалния контрол. Междувременно беше повишен капацитета на държавната лаборатория, осъществяваща фитосанитарния контрол, почти двойно. Предприети бяха и действия за изграждане на държавна лаборатория на граничния пункт. Над 150 % достигна доставката на дърва за огрев към населението спрямо миналата годината. За сравнение в средата на август бяха доставени около 30-35 % от заявените от гражданите дърва. През ноември беше одобрена Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА). Така България е 9-та държава членка с одобрена ПМДРА от целия Европейски съюз. Общият бюджет на Програмата е 121 349 569 млн. евро или 237 335 486 млн. лева. От екипа на земеделското министерство разработиха и „Технологични карти“, които дават възможност да се отчитат променливите и постоянни разходи на земеделските стопани, което ще позволи по-точно да се изчисляват мерките в помощ на сектора. В момента тече процес по утвърждаването им. Държавен фонд „Земеделие“ навакса натрупаното забавяне в разглеждането на подадените проектни предложения по Програмата за развитие на селските райони (около 4000 броя). За първи път (от създаването на ДФЗ) се работи само по проекти от приеми през текущата година.
Правосъдие
Българските граждани ще могат да получат свидетелство за съдимост независимо в кой град на страната се намират. С електронен подпис или с ПИК на НАП също по електронен път ще може да се получи такова свидетелство. Плащането на услугата също е електронно. Тези свидетелства са с QR код, който верифицира истинността на документа. Това беше една от стъпките, които направи екипа на Министерство на правосъдието под ръководството на Крум Зарков. Похвалите за работата на Зарков не закъсняха.
“В България има решение за дълго чаканата реформа, свързана с ефективното разследване на главния прокурор” – се казва в позиция на Съвета на Европа по повод предложените от екипа на Крум Зарков промени. Комитетът приветства няколко изменения, по-специално това, което се отнася до въвеждането на съдебен контрол върху прокурорските откази за образуване на досъдебно производство за определени категории престъпления, и прикани властите да пристъпят към тяхното приемане. По темата Шенген, по която бе постигнат отличителен напредък– бяха проведени десетки срещи с посланиците от страни-членки, за да бъдат запознати с работата по различни законопроекти, свързани с върховенството на закона в България. Министър Зарков се срещна с вицепрезидента на ЕК Вера Юрова и с комисаря по правосъдие Дидие Рейндърс в Брюксел. В следствие на това, г-ба Юрова изпрати писмо до Чешкото председателство, а оттам – до всички министри на правосъдието на ЕС , подчертавайки напредъка на България и положителните развития. Министър Зарков се включи в обсъждане в нидерландския парламент, като и там подчерта, че служебното правителство е изготвило всички законопроекти в частта върховенство на закона по ПВУ.
Министерството на правосъдието извърши всички необходими действия в неговата компетентност за предоставяне на избран от варненските магистрати имот и за започване на изграждането на нова съдебна палата във Варна. По този начин ще се разреши проблем, засягащ интересите на над 1000 магистрати и служители и на над 1,5 милиона граждани в Североизточна България, пряко свързани с достъпа до правосъдие и провеждането на нормален съдебен процес.
60 години след последния строен затвор в България, министър Зарков и екипът му направиха първа копка на новия затвор в Самораново, който трябва да бъде готов до година и половина.
Министерството на правосъдието подготви и представи всички законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост, касаещи върховенството на правото. Сред тях например е Законът за правната помощ – вече приет от парламента – който гарантира, че никой няма да бъде лишен от достъп до правосъдие просто защото не може да си го позволи финансово или е болен. На първо четене бе приет и Антикорупционният закон, който предвижда създаване на разследващ орган, който концентрирано да се занимава с разследване на висшите етажи на властта. В парламента предстои да се обсъжда и Закона за несъстоятелност на физическите лица, отново подготвен от екипа на Зарков – той цели да сложи край на ситуацията, в която колкото по-добросъвестен е един длъжник, толкова повече затъва в дългове.
Възстановен бе Съветът по криминологични изследвания, като на първото му заседание се идентифицираха три теми, които той разработва – трафикът на хора, каналджийството и престъпленията срещу транспорта. Почти всички затвори в България и условията, в които работят служителите им, бяха инспектирани за времето на мандата на служебния кабинет. В Петрич бе дадено началото на строителните дейности по нов модерен арест и пробационна служба.
Спорт
Лечева привлече и заработи с различните федерации, ръководители, специалисти, като заедно направиха новите програми за кадрово осигуряване и олимпийска подготовка и спорт за високи постижения на Министерството на младежта и спорта. Тя спаси и разширяването на националната база на стадион „Раковски“, за което получи специални благодарности от 5-кратната златна медалистка по художествена гимнастика Илиана Раева.
Шампионката ни по стрелба и настоящ служебен министър на младежта и спорта спря далавери на Радостин Василев за близо 4 млн. лв.
Успя да въведе ред и в автомобилния спорт у нас, като единствената организация, която може да администрира автомобилния спорт у нас, е Автомобилна федерация на България (АФБ). Това стана факт, след като Лечева отмени заповедта на своя предшественик Радостин Василев и с това сложи край на лицензионните каши в автомобилизма.
През тези няколко месеца Лечева и екипа й работиха активно по отстраняването на порочните практики, които позволяват неефективност по отношение на усвояването на средствата. Благодарение на усилената работа на екипа на ММС всички предложения и кандидатстване ще се случват на електронна платформа, за да бъде премахнат субективизмът и по програмите да могат да кандидатстват максимален брой младежки организации и най-вече да има механизми, при които да се проследява ефективността по отношение на разходването на средствата.
Икономика и електронно управление
Заместник-министърът на икономиката Димитър Данчев беше един от активните в работата на Щаба по енергетика към МС. Инициирана и проведена бе анкета сред българския бизнес за потребностите от газови доставки, за да бъдат планирани адекватни мерки, съобразно нуждите на българските компании. Той беше един от двигателите при изготвянето на първоначални самооценки по четири правни инструмента на Съвета на ОИСР и девет самооценки по основните принципи на ОИСР.
Стартирана работна група под негово председателство за подготвяне на цялостна концепция за дейността на Службите по търговско икономически въпроси; Изготвяне на критерии за позициониране на Службите по търговско икономически въпроси и разработване и въвеждане на единен информационен външноикономически портал.
В ресора на заместник-министър Благовест Кирилов попадна най-тежкият казус, свързан с машинното гласуване. Екипът на Кирилов обаче се справи блестящо с безбройните хакерски атаки, които атакуваха различни държавни институции. Освен така наболелия въпрос с машинния вот, обаче от ИТ сектора са щастливи, че работят с човек от тяхното поприще. Развитието на IT средата у нас не е едностранен процес и той се отнася както за потребителите, така и за администрацията, подчерта заместник-министър Кирилов. По думите му от ключово значение за привличането на кадри от чужди страни е и развитието на добри условия и облекчаване на административните процеси за стартиране на нов бизнес. Наистина е важно да създадем регистри, които говорят помежду си, тъй като ако всяка община има по 50 регистъра, които трябва да обслужва, то е по-добре те да са интегрирани и да се знае, че данните, които се ползват, са актуални, допълва Кирилов. Превенцията е другият аспект на киберсигурността, защото ролята на държавата е да гарантира на гражданите, че ползваните от тях обществени услуги са сигурни и защитени, припомни Кирилов.