Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев потвърди тезата на министър-председателя Кирил Петков, че АЕЦ „Белене“ няма да се случи. По думите на Василев в предаването „Лице в лице“ – това не е изгоден проект за България. Василев посочи три причини против АЕЦ „Белене“: Първо той изрази съмнение дали площадката ще има одобрение от Европейската комисия. Втората причина била липсата на кадри за управлението на АЕЦ, като по думите му, и сега има проблеми с намирането на кадри за АЕЦ „Козлодуй“. Третата причина, според Василев е, че довеждащата структура за АЕЦ „Белене“ не е изградена, а тя е доста скъпа.
Така Василев затвърди опасенията на социалистите, че една от основните червени линии, които БСП защитава от години – АЕЦ „Белене“ – всъщност по-скоро няма да се случи.
Припомняме ви, че Кирил Петков преди седмица подчерта, че АЕЦ „Белене“ няма да се строи, а мнението на Асен Василев е известно от години, че той не е радетел на този проект, даже напротив – смята, че АЕЦ „Белене“ е икономически необоснован проект.
Интересното е, че и от БСП започнаха да говорят за „залегнала клауза в споразумението“. Асен Василев реално потвърди думите на Вяра Емилова, изречени по-рано днес, а именно, че за строеж на АЕЦ „Белене“ може да се говори след „експертен анализ“.
В коалиционното споразумение, в ПРИЛОЖЕНИЕ №3 EНЕРГЕТИКА, има текст който гласи следното „Необходимостта от изграждане на нови ядрени мощности, уточняването на типа на реакторите и площадките, да се прецени след независим експертен анализ, който да е публичен и на база икономическа целесъобразност, най-ниска цена и време за изграждане – постигнато съгласие; “ Протоколът е съгласуван от всички страни в преговорите, включително и от представителите на БСП.
Въпрос на време е да се разбере, че всъщност, че АЕЦ „Белене“ въобще не е в дневния ред на кабинетът „Петков“, част от който е и българската левица, провела референдум по въпроса с ядрената енергетика.
„Реформата (в бюджета – бел. ред.) е точно това – който иска и вика, няма да получи пари. Пари ще получи този, който произведе реален продукт“ – така коментира протестите на различни професионални съсловия Асен Василев. С тези думи той защити новата философия на държавния бюджет, според която пари се дават срещу проекти и постигнати резултати. Финансовият министър отговори и на критиките за предложения от него държавен бюджет за 2022 г. Василев заяви отново, че „бюджетът е инвестиционен“ – инвестира се в човешки капитал, но и се правят много сериозни капиталови инвестиции.