Визитка: Надя Клисурска е завършила право във ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий“ и специалност български език и история в ПУ „П.Хилендарски“. Работила е в общинските администрации на Пазарджик и Стрелча и като адвокат. Два мандата е била общински съветник. Депутат в 44-то НС от ПГ „БСП за България“. Била е член на комсиите по труда, социалната и демографската политика и правната. Зам.-министър на труда и социалната политика в последните две служебни правителства. Владее английски език. Семейна, с едно дете.
Позволявам си да напиша това, защото бях част от началото на промяната в политиките в социалната сфера, защото видях проблемите от първо лице, усетих пулса и желанието за ново и различно отношение на държавата, обърнато с лице и грижа за хората. Радвам се, че всичко, което заложихме в новия бюджет като служебен кабинет, се възприе от новото правителство почти на 100%. Визирам увеличените детски надбавки и доходните критерии за тях, увеличената минимална работна заплата, увеличеното обезщетение за отглеждане на дете, обвързано с минималната работна заплата, средствата отпуснати за строеж на нови детски градини и увеличените стандарти за държавно делегираните социални услуги, преизчислението на пенсиите и др. Това са все политики, които сме отстоява ли и в алтернативните бюджети на БСП. Радвам се, че по време на последния НСТС се одобри и по-голямо увеличение по отношение на минималното и максимално обезщетение за безработица от това, което беше предвидено. Радвам се и на предложението за увеличаване на максималния осигурителен доход. Именно поради това много ми се иска моята партия да покаже още по-ясно своето лице, такова каквото го е отстоявала по време на алтернативните си бюджети. Да развие политики, които ще внесат спокойствие и предвидимост в бъдещето, както по отношение на доходните политики, така и по отношение на закрилата и подкрепата за хората от страна на държавата, защото бюджетът е не просто цифри.
Какво имам предвид – добре е наистина все по-осезателно да се заговори за механизми. Механизми, които ще покажат истинското социално лице в този коалиционен формат. Нужен е ясен механизъм за формиране на минималната работна заплата и как тя да е обвързана с ръста на средната /не просто 60% от нея/, но и с реалната производителност, с инфлацията, с брутната добавена стойност на изработен човекочас, с издръжката на живота. И тя да не бъде просто цифра, а ясен, формулиран и точен израз на политика. Нужен е механизъм и по отношение на доходните критерии за детските надбавки – расте ли минималната работна заплата, растат и те, а не се замразяват, както до скоро по време на ГЕРБ. Механизъм за определяне на максималния осигурителен доход, но при спазване на заложеното в КСО по отношение на тавана на пенсиите. Защото, за да искаш хората да внасят повече в осигурителната система, трябва да им гарантираш, че като дойде време за пенсия – те ще получат това на база на своя реален осигурителен принос.
Нужен е и разписан механизъм при обезщетенията за отглеждане на дете, разписан механизъм за минималното и маскимално обезщетение за безработица, нещо, което направихме по отношение на социалното подпомагане – обвързване на помощите с линията на бедност, а нея с данните от Евростат, за да няма субективизъм от следващата година.
Какво става с пенсиите последния месец?
Политически стихийни решения – надбавка на добавката, коригирана с разликата на нещо си ненатамънено от предходния месец и пенсионерите получиха едно след друго объркващи и неточни твърдения, а истината трябваше да се каже ясно и на глас в самото начало. Не забравяйте – това са послания и към младите. Затова е нужно да се намери по-доброто решение, базирано на правилата – и солидарност, но и справедливост.
Според мен, изпреварващото нарастване основно на минималната пенсия направи така, че огромен процент от пенсионерите вече да взимат близки до нея пенсии, независимо от по-високия си осигурителен принос, затова подходът трябва да е професионален, а не политически.
БСП залагаше много на данъчните преференции за семействата с деца – това е нещо, което можеше да бъде поставено на дебат и сумата от 4500 като приспадната данъчна основа за 2021г. да се увеличи на 6000 за 2022 година, обусловено от ръста на МРЗ и по-голямата инфлация, за да могат семействата да получат средно по 50 лева на месец за едно дете, ако са работили и внасяли в данъчната система, но дано с актуализацията…
БСП държеше и на диференцирани, по-ниски ДДС ставки за храни и лекарства, а сега при тези галопиращи цени на тока е нужно да се помисли и в тази посока…Дано!
На финала си пожелавам социалният вектор чрез правила да се вижда все повече, и ако не сега, поне при обещаната актуализация в средата на годината, бюджета да е не просто цифри, а изработени механизми. Така, че утре, независимо кой е на власт, на всички да са ясни разделетелните линии, под които да не се пада. Има такива нагласи!
И на финала – хората, работещи в агенциите към МТСП получават едни от най-ниските възнаграждения, а вършат тежка и огромна по обем работа. Служебният кабинет предвиди малко увеличение – сега то липсва, но е важно пак да се помисли – тези хора получават близки до минималната работна заплата възнаграждения, те не могат да работят онлайн, при криза винаги са на първа линия, а са може би на най-ниското ниво по заплати.
Помислете за тях! Пари ще има при нулева толерантност към корупцията!