Визитка: Станислав Младенов е роден на 10-ти ноември 1980-та година. Завършва НГДЕК „Свети Константин Кирил Философ“. Първата му магистратура е „Маркетинг“ в УНСС, а втората е „Финансов мениджмънт“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Докторант е по „Финанси“ в Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Експерт е в Съвета по икономика към Градската организация на БСП – София. Кандидат за народен представител с преференция 103 в листата на „БСП за България“ в 25-ти МИР. Женен, има един син. Кандидат за народен представител с №103 в листата на „БСП за България“ в 25-ти МИР
Защо решихте да се кандидатирате за народен представител на третия за 2021 година парламентарен вот?
Защото смятам, че мога да помогна за подобряване на живота на хората. И защото искам да допринеса за промяна и оптимизиране на политиките на държавата, които ще осигурят по-високо качество на живот. Бих бил полезен в областта на икономиката и финансите. Не ми харесва, че държавата в лицето на управляващите я през последните години е толкова безотговорна към собствените си данъкоплатци. Смятам, че не трябва да разчитаме само на европейски средства за българската икономика, а трябва разумно и отговорно да планираме бюджетите, за да се справяме и със собствени сили. Искам и вярвам, че мога да помогна на малките и средни предприятия да продължат да създават заетост и да бъдат устойчиви в това. И най-вече целта ми е да се боря с феномена „работещи бедни“. Справедливостта изисква всеки, който работи, да получава адекватно възнаграждение, за да покрива разходите си за бита, за децата и нуждите от основна необходимост. Мисля, че притежавам достатъчно опит, за да бъда полезен за гражданите като народен представител.
Възможна ли е нова патова ситуация след изборите и с кого БСП трябва да преговаря за съвместно управление?
България няма време за повече политически експерименти в Народното събрание. Държавата се нуждае от стабилно управление, което да продължи промяната, започнала на 4-ти април и затвърдена на 11-ти юли. Хората се нуждаят от сигурност, а бизнесът – от предвидимост. БСП вече показа, че знае как да постигне разбирателство с останалите партии в името на стабилността в държавата. Нашата партия беше единственият остров на разум и политическа коректност в последните два кратки парламента. БСП може и ще бъде онзи желан и необходим партньор за коалиция в следващото управление на страната.
Каква е Вашата визия за възстановяване на българската икономика?
За да се възстанови българската икономика тя трябва да се разглежда като един цялостен дългосрочен процес. Защото пандемията е възможност да я трансформираме. В момента българските предприятия страдат от липса на достатъчно ликвидност, оборотите значително намаляха, а цените на суровините и материалите се увеличиха 2 или 3 пъти. Затова първото нещо, което трябва да бъде направено е със средства от националния бюджет, а не европейски, да бъде създадена бърза процедура за подкрепа на българските малки и средни предприятия за повишаване на тяхната ликвидност като всеки получи безвъзмездна финансова помощ. Не говорим за кредити, защото кредитирането на една система, която е задлъжняла и това се отчита във всички доклади, е даване на още от същата отрова. Тази процедура трябва да обхване не по-малко от 35 000 икономически субекта. Веднага след нея със средствата от Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъде направена такава и за производствените предприятия. Процедурата трябва да е за технологична модернизация, с която да бъдат закупени нови машини и оборудване – това ще повиши производителността на труда и ще доведе до повишаване на рентабилността, както и ще скъси сроковете за изкупуване на инвестициите. Тъй като нашата икономическа система е експортно ориентирана, трябва да бъде подобрена дейността на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия като се увеличат средствата за изложения и панаирии, с които тя оперира. Напълно съзнавам, че изложенията и панаирите не са това, което бяха преди пандемията, но те продължават да се случват.
Как енергийната криза ще се отрази на икономиката?
Енергийната криза е един от основните икономически проблеми. Най-много страдат от нея енергоемките сектори в производствения сегмент. За целта трябва да бъде направена бърза процедура с интензитет на безвъзмездна финансова помощ не по-голям от 50% за изграждане на възобновяеми енергийни източници само за собствени нужди. А приоритет трябва да бъдат енергоемките сектори. Друг важен въпрос, който служебното правителство се опита да разреши, е този с енергийните помощи. Те са предвидени да обхванат около 60 000 икономически субекта. Много бързо трябва да бъдат създадени критерии и методология за това кой точно може да получи тези средства. Защото това трябва да стане до края на годината. В противен случай цените на продукцията, произвеждана от предприятията, ще се повишта драстично. А това ще доведе до галопираща инфлация. Не бива да го допускаме. Затова е и толкова важно следващото Народно събрание да излъчи кабинет.
Как оценявате мерките срещу пандемията от Covid-19?
Категорично смятам, че ваксината е въпрос на избор и това не бива да бъде променяно. Свободата на избор е неприкосновена. Но свободата е и отговорност както към себе си, така и към нашите близки и хората наоколо. Зеленият сертификат е решение, но начинът, по който беше наложен не беше най-добрият. Въвеждането на мярка от днес за утре няма как да доведе до положителен резултат. Това е грешен управленски подход. Смятам, че налагането на мерките закъсня. Неоспорим факт е, че без мерки няма как да се справим с пандемията. Здравната система не може да издържи на подобен натиск. Заради този вирус загубих приятели и зная колко е опасен. Работата ми налага пътувания в държави от Европа и имах възможност да видя с очите си мерките там. Навсякъде прилагат зеления сертификат. Няма спор, че мерки трябва да има. Но мисля, че у нас те не бяха структурирани и приложени правилно. Загубихме ценно време през лятото, когато можеше да се подготвим по-добре за очакваната нова вълна сега. Не можем да си позволим да изправяме лекарите пред невъзможния избор кой живот да спасят, защото не разполагат с достатъчно легла или кислород за всички нуждаещи се.