Габриела Златанчева е на 29 г. от гр. Дупница. Председател на МО на БСП за гр. Дупница и обл. Кюстендил. Завършила е „Биология“ в СУ „Климент Охридски“ и „Безопасност на храните“ в УХТ. Учител по Биология и майка на 2 деца. Кандидат за народен представител от коалиция „БСП за България“ в Кюстендил с префренция 106.
Защо решихте да се кандидатирате за народен представител на третия за 2021 година парламентарен вот?
Трети избори в една година. Ако първият неуспешен опит за формиране на правителство бе провал, то след втория парламентарен вот думата провал си изгради карикатурен образ, както се казва „щеше да е смешно, ако не беше жалко“. Настройката на хората спрямо политическата атмосфера в България в момента не само, че падна до – 100, но този безпорядък доведе вече до бясност. Гледайки заседанията от парламента, ние сякаш гледаме и участваме в някое долнопробно риалити, в което клоуните ни съсипват, ограбват, а населението трябва да търпи и да се съгласява. Това е парадокс – единици се къпят в пари за сметка на цяла нация, която все повече чака спасението си. Време е народът да се окопити, да събере смелост, да погледне задълбочено в дългосрочен план, да разбере че не е достатъчно само да искаме промяна и справедливост, а всичко зависи от всеки един от нас. Време е за действия, разум и стабилност на обществото.
Какви са вашите очаквания за предстоящата кампания?
Предвид целия безпорядък, изключителното принизяване на институционалността и предвид строгите мерки покрай пандемията, всички кампании са изключително трудни. Да, онлайн кампаниите достигат до много хора, но както верността на информациите е различна, така и възприятието у хората е различно. Когато го няма личния контакт, допира „очи в очи“, истинския разговор, е много трудно. Затова призовавам хората не само да четат всичко и отвсякъде, но и да се задълбочават в това кой, какво, как и защо го казва.
БСП има шанс да подобри резултат заради разочарованието от „партиите на протеста“ и все пак какви са вашите очаквания за резултата?
Не само, че има шанс, а е сигурно. Разочарованието не е само от партиите на протеста, но и от поведението на ГЕРБ и ДПС както в качеството им на управляващи, така и в качеството им на опозиция. Те бяха лоши управляващи и още по-калпава опозиция. Във време на глад за консенсус и обща управленска визия БСП единствено запази последователност и порядъчност. Даде шанс на останалите партии да съставят кабинет, без да иска никакви постове. Тези партийки се оказаха силни на думи, но не и на действия. БСП действа принципно и гледа в дългосрочен аспект за постигане на стабилност в политиката и за обществото.
Кои според вас трябва да са основните предизборни послания на БСП и какъв е вашият личен ангажимент към избирателите?
Основните послания са са заложени в програмата на БСП. Заложени са два вида мерки – краткосрочни (спешни) за икономиката и жизнения стандарт и дългосрочни. На първо време са изпълненията на мерките при Covid кризата-да се направи точна и ясна статистика, да се предприемат коректни и адекватни действия. Освен тях, например данъкът за отопление (ток, газ и парно ) да се намали от 20% на 9%, увеличаване на сумата за следващо дете и облекчаване данъчната основа на родител при всяко такова.Според мен посланията към хората трябва на първо място да са реалистични, разбираеми, конкретни и с ясни срокове. В трудните времена, в които живеем хората и бизнеса имат нужда от стабилност и спокойствие –сега ! И личният ми ангажимент към избирателите е, че ще работя това да се случи.