Община Пещера отказва да се включи в Областната ВиК асоциация и настоява да остане самостоятелно Вик дружество. Причините са, че общината е вложила доста средства в подновяването на общинската ВиК инфраструктура и не е ясно кой юридически ще разполага с нея. Другото опасение е, че с влизането в такава Асоциация драстично ще увеличи цената на водата, включително и на тази, която се получава по гравитачен път. Въпреки изпускането на договорените срокове с ЕС, към момента кметовете на над 20 общини в страната отказват да участват в подобни асоциации.
Идеята за създаването на областни ВиК асоциации е вид натиск от страна на държавата спрямо малките общини, смята кметът на Пещера Йордан Младенов. Според него предходни правителства са взели решения и са договорили чрез Европейския съюз за създаване на такива асоциации, за да може да се ползва европейски ресурс за подновяване на ВиК мрежи и съоръжения. „Но има един парадокс – по данни на Световната банка от преди няколко години, от тогава може би досега са вдигнали цените – 11 милиарда трябват, за да решим изцяло проблема с ВиК сектора в цялата страна. Ние имаме възможност на територията на Общината за 1,3 – 1,5 милиарда преразпределение и ние се питаме как тези средства ще бъдат преразпределен и нашите опрасения са, че тези средства ще отидат в големите областни градове, където ресурсът е по-голям“ – категоричен е Йордан Младенов.
„В селата сме направили пълен воден цикъл с пречиствателна станция, а в общинския център имаме пречиствателна станция с частичен воден цикъл. Ресурсът, който от европейски средства е трябвало да привлечем сме го привлекли предварително, не чрез ВиК, а чрез досега финансиращите програми – по програмата за развитие на селските райони е направен водния цикъл в селата, по програмата „Региони в растеж“ е направен в общинския център“, подчерта още пред БНР кметът на Пещера.