Господин Балев, каква е позицията на БСП по въпроса за актуализация на държавния бюджет?
БСП категорично подкрепя президента Румен Радев, служебното правителство и респективно внесения проект за актуализация на бюджета. Ние имаме решение на Националния съвет за подкрепа на президента за втори мандат. Имаме решение на Националния съвет за излъчване на служебното правителство, ако бъде връчен мандат на БСП. Последното означава, че ние като партия подкрепяме служебния кабинет.
Подкрепата за едно правителство се изразява на първо място през подкрепа на неговия бюджет. Това е фундаментален критерий, който като партия поставяме и на нашите структури, когато става дума за местните бюджети. Не е откритие на БСП, такава е практиката в целия свят. Когато подкрепяш едно управление, подкрепяш и бюджета. Гласуването против бюджета е вот на недоверие към съответното правителство. В БСП имаме точно обратното решение – ние стоим зад служебния кабинет, което задължава парламентарната група да подкрепи предложените от него изменения в бюджета.
Но председателят на БСП Корнелия Нинова заяви, че имате сериозни резерви и БСП не може да подкрепи този бюджет.
Нинова заяви, че имаме отделни бележки и предложения по проекта на правителството. Във всички случаи нашите депутати ще го подкрепят. След като имаме на 90 % съвпадение с програмата на ИТН, не виждам как може да имаме толкова съществени бележки по проекта на правителството, излъчено то нашия президент.
Надявам се в перспектива представителите на тясното партийно ръководство и депутатите от парламентарната група да бъдат по-прецизни в своите изказвания, за да не оставят грешни впечатления. Не виждам никаква драма в закупуването на повече ваксини посред пандемия. Важно е парламентът да приеме актуализацията. Трябва да се търси консенсус с партиите на промяната. Слави Трифонов вече заяви, че ще подкрепи служебното правителство и промяната в бюджета. Вярвам, че и формацията на Манолова ще е на същата позиция, дано проявят конструктивизъм и от Демократична България.
Приемането на изменението в бюджета ще е много важен сигнал към цялото българско общество, че има политическа воля за отговорно и държавническо поведение от едно реформистко мнозинство в парламента без ГЕРБ и ДПС.
По време на заседанието на КСНС е имало гласуване за това дали Кирил Петков трябва да остане в залата и Корнелия Нинова е гласувала против. Това според вас проблем ли е? Как ще коментирате и скандала с двойното гражданство на Петков?
Аз все още не вярвам, че Нинова е гласувала по този начин – заедно с ГЕРБ и ДПС и против президента и служебното правителство. Това би било наистина скандално и в разрез с политиката на БСП към президента и служебното правителство, за която пак повтарям има решения на Националния съвет. Националният съвет е органът, който ръководи партията, когато конгресът не заседава и неговите решения са задължителни дори и за Нинова. Не вярвам тя да си позволява действия в пълен разрез с решенията на легитимния най-висш орган, както и с убежденията на десетките хиляди редови социалисти, които подкрепят президента и назначеното от него служебно правителство.
По отношение на казуса с гражданството не виждам никаква драма. Още повече, че доцентът по конституционно право от Софийския университет Наталия Киселова вече цитира решение на Конституционния съд, което казва, че няма проблем за служебното правителство дори и Петков да е имал такова гражданство.
Докато казусът се нищи от канадските власти и Конституционния съд, може да има вече нов указ за ново служебно правителство. Атакуващите Петков могат да си вкарат доста ефектен автогол, ако по този глупав начин го извадят от служебния кабинет. Ако утре Петков с този му висок рейтинг вместо служебен министър стане кандидат за министър-председател на Демократична България, изборните резултати могат да станат катастрофални за всички останали партии. От тази гледна точка искрено се надявам и Корнелия Нинова да не е гласувала по-толкова политически недалновиден начин, а на евентуално такова гласуване могат да се дадат и по-тежки, не толкова дипломатични оценки.
Според вас на коя политическа сила президентът Румен Радев трябва да даде третия мандат?
Разбирам Радините вълнения по темата и желанието на загубилите изборите да се почувстват по значими като вземат този трети мандат. Но мисля, че в настоящата ситуация, ако няма промяна в позицията на ИТН, няма никакво значение на кого ще бъде даден мандатът. От изказвания на представители на формацията на Трифонов и Демократична България оставам с впечатлението, че правителство с мандат на БСП е абсолютно невъзможно. Напълно неразбираемо за мен е защо някой другари толкова напъват за въпросния мандат. Ако държането на мандата една седмица ги кара да се чувстват значими след оценката, която ни дадоха избирателите, това не говори добре за състоянието на партията, за потенциала на ръководството и за перспективите пред БСП на предстоящите избори.
Какъв според вас е изходът от настоящата политическа ситуация? Ще бъде ли проблем това, че служебно правителство на президента Радев ще организира избори за президент, в които той е кандидат?
Няма никакъв проблем служебно правителство на Радев да организира всякакъв вид избори. Организираните от служебното правителство избори през юли бяха най-честните от десетилетие. При всеки избор през тези 30 години е имало управляващи. За съжаление особено през последните 10 години тези управляващи в много голяма степен злоупотребяваха с властта си по време на избори. Не мисля, че Радев ще тръгне по този път. Той няма и нужда при този му висок рейтинг. За него битката на тези избори е да не сбърка. Опонентите му от ДПС и особено от ГЕРБ не бива да си мислят, че Радев ще прави избори по начина, по който ги правеха те.