Пламен Милев е роден в София. Завършил е Университета за национално и световно стопанство в столицата и Стопанската академия „Д. А. Ценов“ в Свищов. Доктор е по икономика. От 2009 г. е член на БСП. Бил е експерт в отдел „Публични политики и анализи“ на Позитано 20. Пламен Милев е ръководител на екипа, изготвил алтернативния бюджет на БСП за 2018 г. и автор на политическия документ „Визия за България“.
Преди време имах една шефка, която винаги щом попаднеше на някой по-наукообразен текст, в документите, които подготвях ме питаше: „Хайде сега ми кажи какво ще разбере от това баба Пена“. Така лека-полека с времето документите станаха разбираеми за „баба Пена“ …, но накрая май никой освен нея не искаше да ги чете. Това обаче е друг въпрос.
Цяла седмица слушаме как БСП има 90% съвпадение в програмата си с тази на ИТН. На 4 август НС на БСП даде мандат на ИБ на НС на БСП и на ръководството на ПГ „БСП за България“ на базата на представената политическа декларация на ИТН, да продължи разговорите до постигане на споразумение, гарантиращо изпълнението на уточнените договорености в експертните срещи и посочи конкретни бележки по отделните политики, за които преговарящият екип да настоява да влязат в окончателния документ.
Днес случайно попаднах на един документ озаглавен „ИНФОРМАЦИЯ за постигнати допълнителни договорености по политическата декларация между ИТН и БСП“ , в който четем, че „между предствители на ИТН и БСП бяха постигнати следните допълнителни договорености по сектори, както следва:
Икономика:
– Постигане на фискална еквивалентност спрямо коефициент на догонване при децентрализран бюджет. “
Тук явно за баба Пена всичко е ясно, само че ме гложди отвътре дали другарят Христо Проданов, като икономист и част от преговарящия екип, е разбрал точно за какво се е споразумял и ако може да го обясни не чак като за баба Пена, а като за икономисти. Например еквивалентност на какво? Ако е на идеите за фискална политика не съм чул ИТН да искат въвеждане на прогресивно подоходно облагане, диференцирани ставки на ДДС, все неща заложени в предизборната платформа на БСП и нещо повече – приети на конгрес. На кой конгрес БСП се отказа от тях? Еквивалентност спрямо коефициент на догонване при децентрализиран бюджет пък звучи още по-екзотично.
Кога БСП е говорила за децентрализиран бюджет и кой от двамата преговарящи и зам.-председатели на ПГ Христо Проданов или Атанас Зафиров сметнаха коефициента на догонване, че го и изчислиха при децентрализиран бюджет?
Това ми напомня за един анекдот: Един тинейджър видял падаща звезда и в същото време до него се появила една фея и започнала да му шепти „бързо си пожелай какво най-много искаш, бързо, бързо…“ . На сутринта тинейджъра се събудил и го очаквала изненада – колело с цици.
Съдейки по текста на споразумението и отчитайки капацитета на Христо Проданов, май в икономиката е договорил точно това: Колело с цици