Председателят на БСП Корнелия Нинова видимо е подновила атаката срещу президента Румен Радев и служебния кабинет, което си личи по две ключови телевизионни участия на едни от най-приближените й хора – политологът Калоян Методиев и депутатът от левицата Румен Гечев. Според първия Радев е „забил нож на БСП“, а според втория е рано за обявяване на подкрепа за втори мандат на държавния глава.
По думите на Методиев преди изборите на 4 април, президентът е призовал „подкрепете новите“ и така е забил нож в гърба на БСП. Тезата на политолога е повече от манипулативна, тъй като Радев винаги е имал специално отношение към БСП, което е демонстрирал фино и без да обиди другите избиратели. Това, че е дал рамо и на новите, съвсем не означава, че е пренебрегнал левицата. Именно „новите“ организираха протеста в подкрепа на президента след нахлуването на прокуратурата, събраха хиляди хора, а БСП се присъедини към него. Знаково бе и, че при излизанията си сред протестиращите държавният глава не подмина представителите на БСП, напротив бе и до тях. Влизането на новите партии в парламента е ключово, тъй като сред партиите от статуквото БСП нямаше партньор, а при тази ситуация тя можеше да си взаимодейства именно с хората от протеста и да избере страната на искащите промяна. Друг е въпросът, че ръководството на БСП не само не направи опит за взаимодействие с тях, а избра да ги напада във втората кампания за парламентарни избори на 11 юли. Румен Радев направи немалко жестове по отношение на социалистите и със служебния кабинет. Доказани професионалисти от БСП бяха назначени за зам.-министри, областни управители, а едно от най-важните министерства – това на правосъдието, бе поверено на знаковото лице на лявото Янаки Стоилов. И тук от Позитано 20 не бяха доволни и наложиха тезата, че избраните в служебното правителство са хора на вътрешната опозиция, принадлежащи към едно или друго лоби. Всъщност те са подбрани по един много ясен критерий и той е професионализъм, а доказателство за това е, че нито един от тях не стана повод за скандали или гафове в работата на служебния кабинет през изминалите месеци. От своя страна не бива да се забравя, че Калоян Методиев бе неофициално ангажиран с предишната предизборна кампания на БСП, а според служители на Позитано 20 и неин идеолог.
Медийното участие на Румен Гечев пък породи още по-голям смут в редиците на редовите членове на БСП, след изказването му, че тепърва организациите на партията ще анализират и решават дали да подкрепят държавния глава за втори мандат. Явно в централата на партията събират протоколите от събранията на организациите си в страната без да ги четат, защото повечето от тях, сред които и най-големите, вече изразиха подкрепа както за водената от Радев политика, така и за втория му мандат с вицепрезидент Илияна Йотова. Това съмнение за неподкрепа на президента бе една от официално признатите грешки на БСП в предишната предизборна кампания, остава необяснимо защо се насажда втори път и защо отново фактори, близки до Нинова, подновяват атаката към президентската институция. Едно е сигурно – единственият политически дивидент, с който БСП може да се гордее през последните години, е именно избирането на Румен Радев за президент. Дали от междуличностни отношения, дали от политическо късогледство и липса на далновидност, ръководството на левицата е на път сама да опропасти този свой капитал.
Автор: Екип Червен Ефир