Пред паметника в парка „Могилата” в Крумово десетки жители на селото почетоха паметта на загиналите за Освобождението на България. В подножието на „Могилата” в Крумово вечен покой са намерили руски войници и офицери. На 4 януари 1878 година, в нощния бой при село Караагач с черкезките сили намерили своята смърт 9 войници и двама офицери.
„Руско-турската война е една война, в която са участвали над 300 хиляди души – руси, литовски войни, черногорци, сърби, финландски войници, българското опълчение. Дадени са над 30 хиляди жертви. Тук, на наша територията в населените места на община „Родопи” също са се водили тежки и жестоки битки. На 3, 4 и 5 януари под командването на ген. Йосиф Гурко и под прякото командване на генералите Веляминов, Шилдер-Шулднер, Шувалов, Краснов и много други, руската армия успява да разбие многохилядната армия на Сюлейман паша . Това е последната битка, преди подписването на Сан Стефанския мирен договор.“ каза в словото си кметът Павел Михайлов. Тържеството, в навечерието на националния празник започна с шествие на ученици от ОУ „Христо Ботев” в Крумово и патриотичен рецитал, изпълнен от деца от основното училище в селото.
Венци и цветя на признателност поднесоха кметът на община „Родопи” Павел Михайлов, кметът на Крумово Румяна Самоковарева, кметове на населени места от общината и общински съветници. Тържеството уважиха още заместник-областният управител Евелина Апостолова, началникът на Пето Районно управление и директори на учебни заведения.
Националният празник на страната – 3 март тържествено ще бъде отбелязан във всички населени места на общината. С панихидата в памет на загиналите ще бъде отбелязана 143-тата годишнина от Освобождението и пред мемориалния парк „Каламица” край село Цалапица. Да се преклонят пред героите и да поднесат венци и цветя се готвят и в село Марково. От 9:30 часа утре в параклиса „Вси Български Светии” ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите за свободата на Отечеството. От 11 часа кметовете на трите села – Марково, Белащица и Браниполе ще поднесат венци на паметника на 18-ти Вологодски полк в местността „Марковски гроб”.