Теодора Овчарова-Драганова е завършила Първа немска гимназия в София. Има Бакалавър по Политология от Университета в Саутхемптън и Магистър от University College London. Работи като съветник в офиса на евродепутата Петър Витанов. Преди това е работила в Международния отдел на БСП, по кампаниите за вицепрезидент на Илияна Йотова, и за парламентарни избори 2017. Член е на НС на БСП, на ГС на БСП София и на Предизборния щаб на БСП София. Владее английски и немски език. На 30 години е, омъжена.
Защо решихте да се кандидатирате за народен представител?
Кандидатирам се, защото смятам, че мога и искам да помогна. Най-вече се кандидатирам, защото съм заобиколена от хора, които винаги се стремят да подобрят обстановката и условията на живот в страната, което ме вдъхновява да допринеса за това. Това е и причината да реша да се занимавам с политика – трудно е, но виждам смисъл.
Какви са вашите очаквания за предстоящата кампания в условията на пандемия, какво ще бъде различното в сравнение с предишни кампании, в които сте участвала?
Мисля, че ни чака трудна и необикновена кампания, в която ще трябва да влеем много креативност. В сравнение с предишните кампании, които съм правила, тази в по-голямата си част ще е онлайн и дистанцирана от избирателите, което определено е минус. Макар много хора да вярват, че всичко вече се случва основно в социалните медии, нищо не може да замести контакта на живо. И тук не визирам само факта, че немалка част от нашите избиратели са от друго поколение – независимо от възрастта, онлайн комуникацията просто отнема много от естественото взаимодействие между кандидати и избиратели. Ще трябва да направим всичко възможно да се доближим максимално до тях чрез алтернативни методи.
Как преценявате шансовете на БСП за предстоящите избори?
Шансовете на БСП са много добри. Нашите избиратели са доста мотивирани, въпросът е да успеем да привлечем и периферия, за да постигнем едни по-впечатляващи резултати.
Кои според вас са потенциалните партньори на левицата в едно бъдещо управление?
Не трябва да гледаме на потенциални партньори само като на партии, с които ще си делим властта. Ние трябва да търсим подкрепа от хора, които заедно с БСП ще имат волята да работят за това България да тръгне в една коренно различна посока, а именно към демократична и социална държава.
Кои според вас трябва да бъдат основните акценти в предизборната платформа на БСП?
Най-основният акцент за мен е един – БСП е единствената доказала се алтернатива на ГЕРБ. Всички останали формации под някаква форма – лична или професионална, са били в колаборация с ГЕРБ. БСП с годините многократно е отказвала „парчета от баницата“ и това ни прави различна, автентична опозиция. От там нататък трябва да заложим на лявата опозиционност и социални политики.
Какво според вас трябва да направи БСП, за да разшири влиянието си сред младите хора?
Мисля, че БСП вече прави доста в тази насока. Ако погледнем листите, хората, които виждаме по медиите – БСП през последните години успя драстично да промени облика си. И когато хората виждат тези млади, интелигентни и подготвени хора от БСП, това помага да ни видят и в една друга, по-добра светлина. Отделно младежите в БСП правят доста в тази насока, организират разнообразни събития, ангажират свои приятели в кампаниите. Разбира се, трябва да убедим младите хора, че те имат бъдеще при нас, че вярваме в тях и ще получават подкрепата на партията.
Много хора очакват патова ситуация след изборите и нов парламентарен вот – кой според вас е най-добрият изход за България?
Тук ще се върна към въпроса за потенциалните партньори – както казах, не е важно с кого ще се разпределя властта, а кой ще застане с нас срещу статуквото в името на нов, демократичен курс за България.
сн. Личен архив